O mně

Cesty

Fotoalbum

Novinky

Polní čísla MT

Kontakt

 

Argentina 2013 - 2014

Termín: 25. 12. 2013 –  26. 1. 2014

 

S podkovou a půl v kapse

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: IMG

 

 

Mám přání…něco si přeju…přála bych si…

Je vůbec možné říct, přeju si, abych si nic nepřála? Vyslovit přání by se nemělo, protože by se nesplnilo. Celý život si něco přeju. Jen tak…a doufám …Někdy moc chci a slyším z výšek, tak se hodně snaž, holčičko!

A má pravdu. Jenže na druhou stranu bych to nebyla já, abych si něco nepřála. Třeba najít podkovu. O Václaváku nemluvím. Myslím na Argentinu.

Je to taková hra.  Začali jsme ji s Lumírem.  Vždycky nějakou najdeme a máme nepopsatelnou radost. Ještě větší, když se někdo na kus železa podívá a položí divnou otázku. A co s tím jako budeš dělat? To se ještě uvidí.

Prostě musíš věřit, že to magické funguje. Letos jsem na začátku cesty našla jen půlku podkovy. Jsem zticha, schovám si ji do kapsy. Malé štěstí.

Věřím, že mi pomůže.  Pomůže? A asi jak?  No, hledat kaktusy a plody. Nikomu nemůžu nic říct.  Je to moje tajemství. Ještě se uvidí, viď, podkovo kouzelná?

Koho vlastně napadlo, že podkova je symbol štěstí? Muselo to být pěkně dávno, soudím podle filmů. Keltská osada, kovář buší do kovadliny a zručně zhotoví boty pro koně. Železo muselo mít kouzelnou moc, vždyť kůň proklusal lesem zlých duchů a nic se mu nepřihodilo.  Nás čarodějnic …bylo hodně a duchů taky.

Podkova ochránila koně, a tím pádem i jezdce. Proč si podkovy Keltové přibíjeli na dveře? Odradit duchy od zlých úmyslů, jak jinak.

Dočetla jsem se, že i staří Římané a Řekové věřili na ochrannou sílu a moc železa.

Nejen materiál, ale i tvar byl důležitý. Tvar byl považován za nositele štěstí. Číňané stavěli hroby do tvaru podkovy, což mělo podle jejich víry zajistit klid a štěstí jejich duším.

Mají v sobě energii. Fakt nekecám. Stačí jen ruku přiložit.

Petro, nějak moc čteš. Podívej se, co píšou tady, v turistickém průvodci. Tos mi neměl snad ukazovat.

A ještě k tomu v Patagonii. Chceš snad říct, že ty nalezené podkovy nepochází od projíždějících koní, ale že to mají na svědomí šamani, kteří připravovali koňské oběti pro zlého ducha jménem Gualicho? A co víc? Tento duchovní odkaz můžeme pozorovat ještě dnes.

Tomu nemůžu uvěřit.

 

A jaké duchy podkova pomáhala odhánět mně?  Tak o tom vám budu vyprávět. A nejen o tom. De cabo a rabo. Od začátku do konce.