O mně

Cesty

Fotoalbum

Novinky

Polní čísla MT

Kontakt

 

S podkovou a půl v kapse

Dny 1.1.2014 – 7.1.2014

 

 

 

1. ledna 2014

Jsem pověrčivá? Možná, jo. Možná, ne. Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok.Co mě čeká každé ráno? Zima…vítr…snídaně do stanu…pokud bych byla ještě větší blázen, než jsem, stan si doma postavit můžu, ale snídani do postele, tak to v žádném případě ne. Teda jako pro mě. Jediný, kdo v naší rodině má výsostné povolení snídat všude, je Martin. Bude-li zima, zahřeju se. S větry si nějak poradíme.

Změnila se trochu vegetace. Zřejmě si na ní pochutnávají už jen krávy. Cestou slunce proráží mraky. Ale stále poprchává a fouká silný vítr.

Tak širokou duhu, která se napila v údolí před námi, jsem ještě nikdy neviděla.

 

 

Kvetou bodláky, nočenky a divizny. Patagonská flóra má svůj čas.  Její krásu jsem mohla obdivovat při první návštěvě v roce 2009.

 

Provincie Neuquén nabízí nejkrásnější přírodu celé Patagonie.

 

 

Jeho název se čte odpředu stejně jako odzadu. Neuquén…neuquen.

Vyprahlá step převládá na většině jeho území. V jihozápadní části však ustupuje oblasti dlouhých ledovcových jezer, hustých lesů a vyhaslých sopek. Střednímu Neuquénu se říká Dinosauří ráj, jelikož ukrývá či odhaluje velká naleziště fosilií.

 

To je krása, ale chčije a chčije. Jezera si navlékla šedé pláštěnky. To je vyloženě na spaní. Musíme někde zastavit a udělat kafe. Ve Villa Mascardi pod přístřeškem autobusobé zastávky na lavičce. Vše vymyslel Martin. Popíjet kafíčko, zobat sušenky a vypláchnout si hrnek vodou z okapu. U Lágo Mascardi, typická Mascardiho siesta.

Další předpověď počasí. Tak posloucháme. Mlha, zataženo, přeháňky dešťové, silný vítr a 7 stupňů. Pokud jste v autě a zapnete si topení, tak ta kosa za oknem není tak hrozná, jak skutečně je. Všimla jsem si, že si Martin natáhl dlouhé kalhoty značky Humi. Taky mám vohoz jak ze salónu. Zimní ponožky, pucháče, cyklistickou bundu Kalas, maskáčovou sukni a klobouk a la Felix Holzman.

Končíme siestu pod okapem a radujeme se, že teplota venku se trochu pohnula. Zajedeme si zavzpomínat k Lago Nahuel Huapi. Tenkrát bylo horko. Kvetly kytky, které lemovaly břeh jezera svojí sytě oranžovou barvou. Hmmmm. Už odkvetly.

 

 

Kdopak to tady parkuje? Policie z Rio Negro. Taky se kluci policajtský umí pěkně zašít.

Další informace o počasí je příznivější. Oteplilo se na 12 a je polojasno. Jenže jsem zapomněla dodat, že ta předpověď platí pro území před námi. Neotáčet se dozadu. No jo, tak nebudu. Nebo jo? Obloho! Jsi fakt černá kompletně, od shora až dolů.

Co bych si vymyslela za aktivitu? Hlásím jen počasí. Třeba bych mohla cestou trhat levandule, usušit je, ušít vonné pytlíky. Jen abychom je nepopletli s těmi na semena pro kaktusy.

Moment, musím se vrátit k počasí a zaznamenat změnu. Je 15 stupňů, po proudu řeky Rio Limay vlevo je zataženo, vpravo sluníčko. Díky pravé straně můžeme zastavit na Amfiteatro a jen žasnout, jaká to je nádhera.

 

 

Řeka unáší několik človíčků na raftech. Je rychlá a široká, bez peřejí. To je jízda. Přímo pohádková. Koryto řeky se vyzdobilo písčitými meridiány a ostrůvky usadilo uprostřed toku. Svahy podél řeky se vyfešákovaly jehličnatými porosty a na vrcholky kopců usadily kamenná sousoší.

 

 

Seňor mistr stvořitel si vyhrál. Nejvyšší místo je pojmenováno jako El Dedo De Dios. Opravdu to tak je. Prst Boha ukazuje a říká: Sem postav to a sem zase tohle. Postavil toho dost.

 

 

Na řece vidíme i pstruhové sádky. Táto, mámo…co bude k večeři?

Trucha na grilu. Několik kilometrů dál…a řeku pohltila Embalse Piedra Del Aquila.

 

 

 

Stavíme a fotíme, ještě a ještě. Ty jo. Jak mě to fotíš? Chci tam být vidět celý.

 

 

Červeňas by ti dal, kdyby viděl, jak mě fotíš.  I prsty u nohy musíš vidět. Fakt? A platí to i v tvém případě? Tak proč, když mě fotíš, prsty mi usekneš. Hele Martine, mám jinou školu. Ha. Petro! Vyfotím tě znova. Podívej se. No…hrůza. Mám ufiklé ruce.

A je tu písečná bouře, všechno zavřít. Pod námi je vesnice Alkura. Domy, stromy, všechno je zaprášené. Rychle pryč po mostu přes přehradu.

Jsme zpět v provincii Neuquen. V Piedra Aquila nabíráme benzin a máme plán zůstat v balneariu. Oteplilo se na dvacet, ale vítr se nezklidnil. V balneariu všechno lítá. Tady stan nepostavíme.

Před Picún Leufu kolem Emblse Ezequiel Ramos Mexía už ručička teploměru poskočila o tři dílky, ale žene se další písečná bouře. Původně chtěl Martin jet na Cutral Cú, jenže jsme najeli na prašku, a představa hledání místa na spaní ve větru a kilometry navíc, nás donutila názor změnit. Kousek odsud byl kemp. Vrátili jsme se a stan postavili mezi stromy.

Majitel, když slyšel, podemos ducharnos, zakroutil hlavou. Sprchovat se tady nedá. Ale dá, našla jsem sprchu u venkovního bazénu. Martin to má zorganizované. Stan, sprcha, večeře a spát. Já zatím na sprchu čekám. Ledová romantika za jasného nebe plného hvězd. Jdu do toho. Po večerní rychlé spršce jsem pod hvězdami za Martinova pochrupování usnula.

 

2. ledna 2014

Vypadá to na sukni. Modré nebe, slabý vítr a 15 stupňů. Směr na Neuquen. Přeci se na tu kostru do muzea podíváme. Villa el Chocon.

 

 

Od roku 1988 začali paleontogové odkrývat zkameněliny největšího býložravého sauropoda a největšího masožravého dinosaura, jací kdy byli objeveni.

Není snadné si představovat, jak se po širokých pláních obří dinosauři potulovali.

Městečko je malebné. Původně bylo postaveno pro dělníky pracující na stavbě přehrady. Zdejší Museo Municipal Ernesto Bachmann vystavuje největší atrakci města, prakticky kompletní 100 milionů let starou kostru Giganotosaura cardinii, objevenou v roce 1993.

Tento tvor dokonce zastiňuje i Tyrannosaura rexe. Měří úctyhodných 13 metrů na délku, 4,7 metru na výšku a vážil odhadem osm tun.

Buenos días. De donde estás? Paní v pokladně, jakmile nás uvidí, rychle nás zdraví jako první. Před deseti lety bylo vstupné 1 peso. Dneska 20.

 

 

Bude pravdou, že sem muzeum během několika let přivítá víc návštěvníků i za vyšší vstupné. Dívám se na sondu, která vytáhla z hlubin země vzorky materiálu z různých vývojových období. Napadlo mě, co na to říká proti evoluční teoretik.

 

 

Ve městě Neuquen skákneme do obchodu Jumbo pro pan a něco k tomu.

Martin zrychlí, když se blíží gymna nebo panaderie. Zkoumám, zda se dá být měsíc bez sladkostí. Zatím se mi daří.

Pokračujeme po 151 na Contrial mezi řekami Neuquen a Colorádo. Zavlažovací systém zásobuje vodou ovocné sady.

Zastávka na kafe. To není prdel, dát ve větru lžičku cukru do Martínkova hrnku. Nejdřív mi cukr odfoukl projíždějící náklaďák, pak vítr shodil sáček zatížený kameny ze stolu a i hrnky. Neuhlídala jsem to. Do třetice jsem se zavřela v autě, abych nabrala kafe znova. Kde jsi? Volá Martin, voda bude studená. Hrnky musím schovat pod bundu, aby mi to nesebral vítr.

Valíme po Ruta 131  na Santa La Pampa. Dnešní předpověď je fádní, 25 – 29 stupňů, slunečno a větrno.

Na velké ploše je rozeseto mnoho těžních věží. Jsme v El Cartel. Tak jak roste teplota, roste i cena benzinu. 9,07 za litr. Na půli cesty mezi Puelen  a Chalileo je odbočka na Cerro Centinella. Martin uvažuje. Nemá tady náhodou Jarda sběry? Zastávka. Jsou tu leukanty a opuncie. Včera jsem dostala květ bodláku, dneska květ opuncie.

Martin je pozorný. Hned na to jsem si do prstu zapíchla blochidie. To mi nevadí. Co mi vadí? No že ta vůně žlutého květu nepřerazí ten smrad z Martinova ručníku.

Martine, hoď ten ručník někam dozadu, je to fakt síla. Tak jako v Ice age 3, jsem se před vyslovením smrad ujistila, jestli ten závan nevychází z mé strany. Jsem v poho. Deodorant to jistí. Mám mini vzorky parfémů, tak co kdybych mu ten ručník  přeznačkovala?

Míjíme dvě saliny. Salina De La Perra a Grande. Žár a rovná silnice. Jen chybí melodie z filmu Tenkrát na západě. V navigaci je bod Punta Del Aqua.

Další kontrola. Otevřete kufr. Máte ovoce? Ne. Přehazuju nohu přes igelitku. Kde pod sedačkou mám dva banány. Poplatek za kontrolu. Děkujeme za účetní doklad a na shledanou.

V Punta Del Aqua vystupuje za obzorem několik kopců s černými kameny. Ten první, zřejmě nemá rád gymna, jelikož nacházíme jen mini opuncie, leukanty demnosy, tefráče a sohrencie.

Před vsí je dobré místo na spaní. Už se těším na pivo. Za 16 pesáčů a přímo z lednice. Avez je určitě lepší než Gilmes. Tak ochutnám. Při otázce, zda jedeme s Dakarem, mě trklo, že je možná uvidíme. Ještě prozkoumat kopec druhý. Taky nic. Den končíme večerní siestou u řeky.

 

A prej, že jsme ujeli před větrem. Martin šel raději přeparkovat auto, aby nám náhodou nespadla na kapotu větev.  No… je holka větev trochu suchá. Rozsvítili nám pouliční osvětlení. V noci přijela dvě další auta.

 

3. ledna 2014

Ráno balíme stan. Je už bez kolíků. Najednou se zvedl vítr, stan se mi vytrhl z ruky a stylem salto mortale se mi začal vzdalovat. To byla akce. Malá rozcvička hned po ránu. Akce chyť stan. Kluci s křevinořezama, kteří začali s úpravou okolí řeky, měli ze mě tak trochu srandu.

Vracíme se včerejší cestou něco přes kilometr, a pak najíždíme na 179. G. striglianum si našlo místečko pod zelenými keři akácií. Zem vypadá, jak kdyby vylítly saze z komína. Plody jsme neviděli, tak popojedeme.

Cesta je kamenitá. Někdy šutry vystřídají naváté jazyky písku. Vidíme hodně koní, kvetoucí agáve a dokonce i orla, sedícího na silné větvi nejvyššího keře. Martin dělá další průzkum, mně se nechce.  Óóóó…přináší mi z lokality květ leukanty. To potěší, jen si moc nezvykat na pozornost partnera. Někde jsem to četla.

Za estancií Villa Caliente, prosím o zastavení k průzkumu. Proč budeme  zastavovat, když mám za pět kilometrů lokalitu. Nechápu. Chci zastavit prostě tady a basta. Ještěrko, pomoz mi, kudy mám jít? Kde jsou kytky? Musíš být můj spojenec. Vidím gymno i s plodem. Jéžiši, vždyť je tady jen pět semen. Čapnu plod do ruky a svírám ho pěkně pevně celou dobu. Odevzdávám ho šéfovi až v autě. Našla jsem ještě jeden. Štěstí nám přálo. Další plody a ještě k tomu zralé.

 

 

Dál na Los Toldos, pak na Malvinas. V korytu řeky zůstal asi metr široký pramen. Pereme vše, co se dá. Je tu nová cesta na Malargúe. Vidíš, můžeme jet na plameňáky. Tak ne… máš pravdu, plameňáky jsem viděla a jeskyně je dobrá maximálně pro speleology. Naše české krápníky jsou hezčí. A co takhle navštívit nějakou bodegu, když jsme ve vinařské oblasti? To bych rád viděl, domluvíme se večer.

Podívej se na mapu Los Malvinas. Jedna hlavní ulice a ostatní další se jmenujou calle 1, calle 2, a pak tak dál až do 20. To je dobrý, co? V San Juan je cena benzinu různá. Pokud je cena dobrá, benzin nemají, nebo mají a u pumpy je nekonečná fronta. Čekat se nám nechce, natankujem za 9,90.

Vesnice La Tosca, Rio Seco De Las Peňas. Necháváme auto pod vysokým topolem ve stínu a hurá na lokalitu. Zajímavé. Strigliana milují písek a řídké keře. Koukni, je tady. Mám ráda takhle rostlý kytky, s tvrdou epidermis a silnými trny.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Projíždíme městem Tunuyán. Martin dělal nějakou šingrošádu. Hledá lokalitu, pak nehledá, zase hledá a nehledá. Říká, že na lokalitě je vinice, pak zase není a je.

Nemám o tom přemýšlet a hledat raději kemp. Kemp jsem našla. Důležitější je cesta pro plody na lokalitu Zapata. Martin je zpátky do pěti minut. Stejný kytky, stejný místo. To je hustý. Mravenci vybrali jen dužinu, tím očistili plody a nechali je uvnitř.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Servis na jedničku. Cedule na kempu říká  paso.

 

 

Tak teda paso. Vjeli jsme do sadu. Pokračujeme dál. Hezký. Majitelka mluví anglicky. Je docela ukecaná. Dohodli jsme se na 90 pesáčích za noc. Ukázala nám svou pýchu, netradiční kemp. Yes, dobrý, souhlasíme. Při registraci Martin odešel  a baba řekla líbezně, my darling, 90 for each. Volám na Martina. Mávnul rukou. Je to síla, ale co naděláme. Uvařím těstoviny a omáčku ze čtyř sýrů. Dáme spršku, kafčo, pokecáme o zítřejším plánu, o návštěvě vinice. Mám informace od seňory, že vinice je krásná a bodega taky. Majitel je bohatý Holanďan. Necháme se překvapit.

 

4. ledna 2014

Další noc pod Jižním křížem končí. Me duche y después desir adiós…

 

 

Říct sbohem kámošce a vulkánu. Jeho jméno se překládá jako místo čekající na hvězdy.

Dostala jsem instrukce, kde najít slavnou bodegu. Rovně, doprava, stále rovně, doleva a hned doprava. Finca La Pampa.

První, co Martin řekne, když uvidí místo patřící Holanďanovi….to je mauzoleum. Musím jen souhlasit.

 

 

Jsme tady brzo. Máme hodinu čas. Vidíš, to jsme klidně mohli koupit broskve přímo ze sadu. Jdi zjistit, co a jak, zatím se podívám na kaktusy kolem. To si jen chlapec myslel. U zaparkovaného auta se zapnul kropící systém. Martin mluví něco o prdeli a natáčí trysku směrem od auta. Teď přichází silnější do prdele. Přibouchl dveře a klíčky nechal v autě na sedačce na fotobrašně. Klasika. Lumíre, teď musíš pěkně škytat. Kdybys věděl, jak na tebe vzpomínám, jak sis zabouchl dveře, když jsme tady byli spolu. Nechápali jsme, jak se to auto jen tak může zabouchnout. A je to tady znova. Nejsi tu s námi, ale s Martinem to máte fifty fifty.

Jdu se zaregistrovat do recepce. Požádám o pomoc. Přes gumu dveří rveme drát do auta. Tolik neúspěšných pokusů. Podařilo se mi drát zkroutit a ohnout tak, abych ho zastrčila za kliku. Podaří se, ale musím jít. Tak Martine, víš, že ti držím moc palce, ale odcházím. Jen nezavírej oči.  Dobrý a divný zároveň, máme každý svůj individuální program.

 

 

Hele informační brožura. Copak se tu dočtu?

Cílem Salentein je skloubení přírody, vína a místní komunity. Jde o závazek společnosti dát lidem pracovní příležitosti a školení.

Salentein leží v provincii Mendoza, nejdůležitější vinařské oblasti Argentiny.

Salentein se dostává do povědomí zákazníků vizí vysazování tradičních odrůd a uplatňování evropského umění.

 

 

Nádherné vinice se uskupily do tvaru kříže.  Tak mohou šetrněji manipulovat s hrozny.

Budova je vystavěna do čtyřech křídel. Každé z nich má dvě úrovně. Část nad zemí je domovem nerezových tanků a francouzských dřevěných kádí pro kvašení a skladování. V podzemní části dozrává víno v dubových sudech. Víno může v těchto dvou úrovních proudit pomocí gravitace systému.

Čtyři křídla se sbíhají do kruhové centrální místnosti, která připomíná amfiteátr, který byl inspirován starověkými klasickými chrámy.

V podzemních sklepech se přirozeně udržuje teplota na konstantních 12 ° C ( 53,5 ° F) a 80% vlhkost vzduchu. Víno zraje v malých ( 225 l ) francouzských dubových sudech.  Kapacita sklepa je 5000 barelů.

Nesmí se zapomenout na původní kořeny vinic. Misionáři se zde usadili v 16. století a kultivovali některé z prvních vinic v regionu.

Salentein je pyšný na degustační místnost s klenutým stropem, který je ručně malovaný barvami z přírodního kamene ženami z místní vesnice.

Začíná můj program v malém promítacím sále. Tak se podíváme pěkně pod pokličku nejslavnější bodegy tady. Možná uvidím něco, co nenapsali. Zjistím to svým okem nepijavce?

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.bodegasalentein.com/timthumb.php?src=/imagenes/archivos/2012-04/17.jpg&w=511h=302/zc=1

 

Poslouchám něco o historii vína a takové klišé, že ve víně je pravda. Další část filmu nás provází čtyřmi ročními obdobími v Salentein. Ideální místo pro pěstování vína. Úrodná půda s původní vegetací, která mezi řádky s vínem pomáhá růstu vína.

Asi to tak bude.

Potom nezbytnými pomocníky jsou voda z hor, čistý vzduch a teplota neklesající během zrání hroznů pod 19 stupňů.

Hmmm, je to tak.

Film končí a čeká mě prohlídka sklepů. Víno vyrábí průmyslově a i tradičním způsobem.

Zajímalo mě, jaké vzdělání potřebuješ k práci na průvodkyni. Být šikovná. Rychle se zaškolit, angličtina nemusí být perfektní. Holka se omlouvala Američanům, že mluví špatně, jelikož anglinu začala studovat před třemi týdny. Kecy, kecy, ježek v kleci.

Co kdybys přihodila jeden rok k tomu?

V tomto případě mohu potvrdit, že slib dávat práci místním dodržují.

Strýcu, není to malá víska na Moravě a sklípek, ale tisíce hektarů, tisíce litrů, moc a moc sudů. Velké a malé sudy, všechny jsou vyrobeny z francouzského dubu.

Pravda pravdoucí…sudy a zase sudy. S dubem mám problém. Sakra. Okem nerozeznám rozdíl mezi českým dřevem a francouzským.

Nekecali, že hodně sudů je umístěno v centrálním sálu.  Do středu mozaiky prosvítá světlo malým oknem ve střeše.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.bodegasalentein.com/timthumb.php?src=/imagenes/archivos/2012-05/12.jpg&w=511h=302/zc=1

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.bodegasalentein.com/timthumb.php?src=/imagenes/archivos/2012-05/9.jpg&w=511h=302/zc=1

 

Můžete si zahrát na klavír. Myslím si, že než nějaký Holanďan dovede výrobu vína k dokonalosti, tak jak Japonci vyrábí saké, hodně vína proteče. Japonci nasazují na tanky sluchátka a opravdu do nich pouští muziku různých žánrů.

Hele Holanďane, co takhle pouštět vínu muziku taky. Říkáš, že miluješ Mahlera, tak se divím, že už kolem tanků nejsou taky sluchátka s jeho repertoárem.

Proč by to dělal? To je pravda, vždyť stáčí víno o 106. Vidím dvě linky. Jedna je italská, to na víno kvalitnější. Stejně je to šrumec, 2000 lahví za hodinu. Rychlejší linka je americká, na 5000 flašek. Korek dováží z Portugalska.

Tečkou prohlídky je degustace.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.bodegasalentein.com/timthumb.php?src=/imagenes/archivos/2012-05/15.jpg&w=511h=302/zc=1

 

 

Bílé a červené. První ochutnávka červeného vína, které zrálo 9 měsíců, nic moc.  Barva je světlá, vůni třešní nějak necítím. Merlot? Divný víno.  Poslední degustace…Numina Malbeck. Myslím, že jsem se za..za…zamilovala.

Intenzivní červená barva. Přivoním a představuju si aroma ovoce, jako jsou moruše, borůvky, ostružiny a černý rybíz.

Stárnutí vína, po dobu 16 měsíců v dubu, mu dodává nezaměnitelné tóny vanilky, hřebíčku a koření.

Ochutnám…válím a válím, jak mě to učil Venca…záznam na patře je jemný…exotický…

Hmmmm… Sakra. Do Česka ho nikdo nedováží.

Pokud o tohle víno zakopnete…nemohli byste mi udělat radost a donést mi ho???

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.bodegasalentein.com/imagenes/vinos/2012-05/numina_malbec-merlot.png

 

Fakt nevím. Zdá se, že nekecali. Víno dělat umí. Určitě pro můj jazýček.

Malba pro oko.

 

 

Martin měl taky zajímavý program.  Podařilo se mu auto otevřít.  Zranil se.  Škrábnul se o drát.  Byl ošetřen lékařem. Hustý.

Společně jsme si prohlédli galerii Artists of Santa Fe in Killka.

Měli jsme možnost vidět práci několika umělců. Jmenovitě…Adrian Carnevale, Gabriela Pertovt, Fabian Rucco a Luchi Collaud.

Pojď se podívat. Tenhle obraz, bych si klidně do obýváku dal.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.luchicollaud.com.ar/Albums/Album8/Large/001_-Tanto_silencio_Acr_lico_sobre_tela_150_x_150_cm__.jpg

 

To věřím…Tanto Silentio…

Chceš jako naznačit, že máme být ticho, když se díváš na zprávy?

Na druhou stranu, na ženskou, dobrá práce. Jestliže její obrazy jsou i v galeriích v Evropě, musí být dobrá.

Pouštět se do hodnocení argentinského malířství? To v žádném případě nechci. Vždyť o tom vím tolik málo.  Jediné, co vím je, že v roce 1994 vyšla první kniha v Evropě věnovaná argentinskému umění.

Odborníci tvrdí, že je sice nejevropštější, ale ve skutečnosti je trochu jiná.

Prase, aby se v tom vyznalo. Tak mluví o novátorské, často fascinující tvorbě tady.

Prý prakticky každý významný argentinský umělec studoval v Evropě a otrocky imitoval evropské styly.

Jenže od války uplynula dlouhá doba. V 80. letech mnoho umělců opustilo zemi, jelikož se oprávněně obávali o svůj život.

Někteří zůstali a skrytě kritizovali vládu. Viděli jsme zajímavé dílko v Buenos Aires, pocházející z dílny Victora Grippa Analogía. Jde o 40 brambor v přihrádkách s připojenými elektrodami. Zřejmě se dá zpětně tušit, jak děsivé musely být mučící místnosti.

Babrat se v něčem, čemu nerozumí ani fundovaní, nebudu.

Vidím to tak, že osobní styl a talent je důležitější než hledat nějaké typické argentinské umění.

Hele, tenhle je taky hustej. I Argentincům je občas šoufl, možná i jako nám, když si občas zapnem telku.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.adriancarnevale.com.ar/Albums/Album4/Large/005-_Sin_t_tulo__T_cnica_mixta_sobre_hardboard_90_x_60_cm__.jpg

 

Mně se zas líbí plastiky ptáků sletované z kovového šrotu.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.adriancarnevale.com.ar/Albums/Album8/Large/Huaco_N_017.jpg

 

Ádios Salentein…

 

 

Jedem směr Uspalata.

To je konec. Martin chodí po lokalitě s kusem žvance, pak i s hrníčkem kafe. Nesmíme promarnit ani minutu. To je legrace, jak kmitá sem a tam na lokalitě pod sochou Krista a pod štíty And.

 

 

Za Potrerillos se chce Martin podívat na dvanáct let starou lokalitu Pepy Nováka. Všechno se mění.  Kde byly kytky trnitý, jsou kytky pokojový. Hezký domy, hezký obýváky. Je 16:30, jasno, mraky jen nad Andama. Hory jsou v mírném oparu, fouká slabý vítr.

Nasekáme pár fotek u Embalse Potrerillos a zazíváme si odrhovačku…windsurfing…zdá se, že je to hodně oblíbený sport.

 

 

 

Poslední lokalita za Lujan De Cuyo za rafinérkou. Dýchat místní vzduch je depresivní stejně jako minule.  Kytek je podstatně míň.

 

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Začínáme přejezd do San Luis. Jaká je krajina za Mendozou? Vinice, vinice a zase vinice.

V 19:30 je 37 stupňů.  O pět minut později o 2 stupně víc.

Dívám se do mapy a vidím odbočku do vesnice Jarilla. Jedeme prověřit možnost k nocování.  Zašijeme se v pískovně. Co zas hledáš na obloze? Martínku, nic, jen tak koukám. Měsíc dorůstá…brou.

Noc U Feráčů, zeleno stříbrných koulí bez  trnů. Vesnice se jmenuje Jarilla. Jedno náměstí a čtyři domky. Vede sem kolejnice, ale je nefunkční. Brána do vesnice podává informace…zpomal trochu…je tu Antigua Fabrica de Vidria.

V noci za námi přišel na návštěvu kůň. Smířil se s tím, že tu někdo bude funět jako člověk. Co člověk, vítr funěl. Pěkně se vyřádil.

 

5. ledna 2014

Větře! Nám vařič nesfoukneš.  Strčíme ho totiž do auta. Po Ruta 7 pokračujeme na Ruta 3 kolem San Luis směrem na Zanjitas.

Hele, další plastika z cyklu sluneční soustava. Tentokrát jde o Saturn a jeho prstence. Podél silnice se kření tráva brčálová, což je na léto překvapující zjištění. Třeba chytá druhou mízu. Martin si udělá kontrolní výstup a odhalí placatý schickendanse.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Na periferii města postavili docela dost hipodromů. Divný kontrast s travnatou plochou a pasoucími se koňmi kolem.

Na trojce je dobrá silnice, střídají se pásy kvetoucích keřů s oplocenými pásy bez keřů. Před námi se otevřel krátký pohled na salinu. Martin cituje Gapona. Lokalita je jak místo u bábušky na Ukrajině. Dům, dvorek a slepice. Skutečně to tak je, až na to, že keře za tu dobu, co tady Gapon byl, přerostly babušku i dom. Něco najdeme. Od paty kopce, maximálně trávu. Jsou tady? Myslíš hejno kondorů nad námi?

Ha, mám je.  Pod keřem v trávě. To jsem nečekala. Vrchol kopce je víc kamenitý a zároveň i s více kytkama. Přestože fouká vítr, teplota se vyšplhala na 37. Kaktusy jsou bez plodů.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Odjíždíme ze Zanjitas El Pueblo Heroico. Moment, jedná se o vesnici hrdiny. Chachacha. Slovník vyjede překlad se slovem bohatýra. Jo a bábuška se zamilovala tím pádem do bohatýra.

Pokaždé když vidím sportovní areál v takové prdeli, jakou je tadyta, divím se.

Tak jo, nedivím se, tady je to normální.

To je švanda, zasměj se taky. Vidíš značku?  Normálně na značce bývá kráva, že jo?

Dnes je na ní pes.

Salinas del Bebedero. Zřejmě tu musí být voda. Soudím podle ledňáčka, který nám přefrnknul přes cestu.

Bajkonurrrr??? Jasně, že ne. Jen další plastika za městem mi připomíná Bajkonur. Martin dostal nápad jet se vykoupat. Potrero  De Los Funes. Co se to tady děje? Smějeme se, jelikož si nejdřív vymyslíme teorii, že je tady místním zvykem si vyrazit na piknik k silnici a usadit se pod stromem.

Blížíme se k dráze F1 a mumraj lidí sílí. Nebudou náhodou čekat na Dakar? Taky že jo.  Naši domněnku potvrzují prodejci triček na Miradoru za městem. V cuestě se Martin vrací na lokalitu fisherii a achirasense echinatum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

Blázinec na YPF. Fronta na benzín. Počkáme. Odpoledne má Martin v plánu udělat sběry G. striglianum aenemum na lokalitě Calera.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Pamatuju si, jak jsme minule ani o kytku nezavadili.  Křoví je dost vysoké, nechci se ztratit. Zahajuju taktiku kolmo do křoví a kolmo ze křoví, pak posun po cestě vpřed. Žádný plody. Co je to za rostlinu?

 

 

Fotím a zapomínám hledat plody. Martin je bez plodů, tak se na lokalitu vracím a hledám. Trochu do kopce a mám je.

Na chvíli zajedeme ke kempu Termas San Geronimo, pro případ, že bychom nenašli místo na spaní.  Poslední dnešní lokalitou je San Antonio. Holky, vy na nás čekáte? Nečekaly a zdrhly. Mluvím o dvou marách.

Nejen mary, ale zřejmě i plody vzaly roha taky.  Západním směrem se přibližujem k Parku Las Quijadas. Zde přespíme.

 

 

 

6. ledna 2014

Parque Nacional Sierra de las Quijadas je rozlehlou chráněnou oblastí a existuje od roku 1995 jako jediný národní park v provincii San Luis. Quijadas znamenají čelisti.

Dominantou parku je kaňon 8 km dlouhý, 6 km široký a 300 metrů hluboký.

Mohutné stěny jsou z červeného pískovce a jsou zvlněné jako záclony. Nejkrásnější  podívaná  je při západu slunce. Park má mimořádně bohatou faunu a flóru.

Paleontologové tu stále nacházejí fosilie.  Park je pokladnice zkamenělých pozůstatků dinosaurů. Jedinečný druh, na který jsou pyšní, je pterosaurus, který byl veliký jako vrabec.

Uděláme si jedno vrabčí foto před výjezdem z parku u cedule. Nezbytná je válečná porada, jak pojedeme.

 

 

Porady moc miluju. Opravdu nekecám. Je třeba plánovat. Viď, Martine?

Kam jsi změnil směr? Jasně. Na Luján. Míjíme odbočku na Botija. Ha…nová silnice. Velitel přibrzdil, otočil se. Jedeme kratší cestou. Za Botija je už praška.

To je nádhera. Výhoda prašek je, že vždycky se dá na co koukat. Miluju koně. Stává se, že hřebec má vztyčenou hlavu a klisna ji spíš sklání k zemi. Kozy si hlavu s ničím nelámou, hlavně se rychle dostat přes cestu. Kozel je frajer. Překráčí si cestu, levá, pravá, přední, zadní, hlavně ať do mě auto nenarazí.

Co je bomba? Vidět opět po dlouhé době mary. Jedna začala zdrhat do roští, druhá znehybněla za akácií. Jak vnímáme dění kolem z auta? Je to jako ve filmu. Martinovi se líbí prdelka mary, mě fascinujou její oči. Podívej terro común. Na tebe jsem nezapomněla. Jenže ty, na rozdíl od mary, se nechceš nechat vyfotit.

Zeptáme se gaucha,  zda opravdu jedeme na San Domingo. Prý tam jede taky. Doufám, že nemyslel, že pojede před námi. Takže po Ruta 29 na Ruta 33.

V Coral de Issac v 10:30 je 33 stupně. Lokalita G. esperanzae.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Proč tu stojíš, Petro? Chceš fotit? Klidně můžeš hledat další kytky. To je švanda. Civím pod keř, a žádnou kytku nevidím. Asi musím víc zaostřit. No vidíš, jak mi to jde. Můžu pokračovat v hledání. No jo, hlavně plody.

Zas v těch kytkách mám zmatek. Bodenberianum, riojense či castellanosii?  Budu říkat gymna odsud a odtud. Je fakt, že v případě lokality Nueva Esperansa to nepůjde. Kytky jsou za trnitým hustým plotem. Pojmenuju je kytky za ohradou. Minule jsem ji přelezla, ale letos ani náhodou. Pokusím se ještě najít nějaký průlez, ale snaha marná. Jdu podél plotu několik set metrů a je tak dobře vybudovaný, že se mi to fakt nepodaří.  Ještě chvilku a uvidím skalní výběžek. Jo, jsem tu. To je kytek. Později jsem zjistila, že v zápalu radosti jsem přehlídla 20 cm esperanse. Čubrnělo na mě celou dobu. Má barvu podobnou jako prochazkianum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Žluťásci, žluťásci…jakou kytku hledáte vy?

San Rafael 14:47 a 39,5 stupně. Teplota? Není problém. Vy jedny mouchy slepuchy, vy jste problém, vy otravujete.

Panenko skákavá, viděls to? To je vtipný. Mám hledat nějaké tři kytky za zatáčkou. Marná snaha, čísi ruka zasáhla a nějak krajinu přeorganizovala.

Čas 15:30, místo San Isidro a teplota 40,5. Vracíme se na lokalitu castellanosii. Proč? Jednak je tady hezky a Martinovi zdejší klid evokuje napětí z filmu. Nikdo tu není a všichni o tobě ví.

No a za druhé, zase nám jde o plody. Zastavíme se na pivko. Připomínám hospodskému naši minulou návštěvu. Pivo už jsme u vás pili.

Nepamatuje si nás. Na rozdíl od minula začal pěkně drmolit. Několikrát jsem opakovala, co… prosím?

Jedeme raději na lokalitu.

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Ještě než se mi podařilo otevřít branku, Martin zahučel do písku v brodu řeky a trochu se zapískoval. Hej rup a je venku. Trochu jsem zatlačila na auto. Hospodský říkal, že se tady přehnal silný vítr.

Některé keře pokosili lidé, některé vymlela voda. Aspoň je líp vidět na Sierra deLas Minas. Martine zastav, chci se jít podívat do kostela a na věž na zvony. Hmmm do kostela se nepodívám, už ho zavírají i přes den. Nevadí, od zvonů je hezký výhled.

Za kostelem leží hlava kozla. Jasně, symbol satanismu, rychle reaguje Martin. Už to chápu… jako že jsou všichni uvnitř? To proto jsou dveře zavřený zevnitř.

 

 

Máme 17:15 a 42 stupně. Dneska výpravu tradičně zakončíme ve Viaje De Chepes.  Čau, ty psisko. Ty a papouchové na stromě si mě pamatujete.

 

 

Tvůj páníček, ne. Letos je málo vody. Plavačka, čachtačka při měsíčku nebude.

 

7. ledna 2014

Kdopak to tady křičí a hádá se? Papouchové. Člověk i jim rozumí. Hlavně Martin, ten hned jejich hašteření překládá. Jeden chce jít do hnízda a druhý s vystrčenou hlavou ho nechce vpustit. Co chceš? Nemám čas, dívám se na zprávy. ¨

Jdu si dát spršku a myslím, fakt nevím proč, na Mlhoše, mýho šváru. Chce dovézt z Argentiny nějakého brouka. A vida, samička roháče. Chytím ji. Není tak krásná jako její manžel, ale má se k světu.

 

 

Vím, že brzo umře, ale urychlit její konec hlavičkou špendlíku, tak to nedokážu. Vrátím ji na strom, ať si ještě trochu užije.

Zajdeme na lokalitu za kostelem? Zajedeme? Nezajedeme. Na cestě je tolik bahna, že raději přemluvím Martina, aby zastavil.

Podívej, borec s větším autem zapad a není mu pomoci. Musí čekat na větší auto, které ho vyprostí.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Za kostelem, který opravují po zemětřesení, postavili muzeum gaučů a kapli.

 

 

 

Lokalita El Rodeo, G. castellanosi.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Na dvou kopcích pod keři je hodně kytek. Dlouhý trny a nezralé plody. Konečně, na samém vršku Martin vystopoval velkou kytku i s plody. Vracíme se do Chepes.

Přijímám pozvání na oběd. Myslela jsem si, že nemám velký hlad, ale milanesu jsem snědla dřív než Martin. Kde jsou ty časy levných jídel v comedoru? Řízek se salátem za rovných 55 pesáčů. Rovnoměrně roste cena s velikostí porce. Čím větší cena, tím menší řízek.

Ve 13:00 nám teploměr hlásí 43 stupně. Vjíždíme do provincie San Juan. Martine, vyfotíme salinu? Je bílá. I při tom horku si dovedu představit pole s čerstvě napadaným sněhem. Svatý Martin se tu projel na bílém koni. Hezká iluze.

 

 

Před Cuesta de Marayes  Martin vybíhá do kopce a začíná fotit. Co? Místo trochu namodralých pyrrhocactusů.

Vesnice Chucuma. Tři odpoledne a horko 44 stupně.

Jau, jau…jsem v pasti. Ostny všeho možného, co je kolem mě, mě polapily a nechtějí pustit. Trhnu dopředu…dozadu…odcházím s rozškrábanou nohou. Krev kape. Není modrá. To znamená, že kaktusová princezna nebudu, tím pádem nemám čekat na  pomoc sloužících. Mým úkolem je hledat plody, tak jdu na věc. Rychle, Petro, hledej, povzbuzuju se, abych nemusela čelit zapeklité situaci mezi píchající havětí.

Jupí, je zralej. No, ano… G. acorrugatum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Pěkně otrněný koule. Petro, jdeš, nebo ne? Počkej…nádhernej pták. Dlouhé protáhlé tělo, od zobáku po ocas.

Ve vesnici Anticas je za cedulí s označením vesnice opět velká modrá cedule, Las Malvina Son Argentinas.

Podle mě, tady budou Malviny Argentinců, a za mořem si budou Britové věřit, že jsou jejich.

Hlavně klid, žádné násilí. Snad jednou lidi dostanou rozum a vše se vyřeší. Vyřeší?

Ve Valle de Fertil hledáme camping. Petro, nemám sílu. Běž se zeptat, za kolik je noc. Za 35 na osobu a za auto 10. Zůstanem tady.  Ejhle…osten se nám zapíchnul do kola. To je švanda. Martin se chtěl podívat, jak je velký, vytáh ho a ssssssssssssss. Honem ho vrazil nazpátek. Místní recept na poraněné pneumatiky.

Majitel campu se dušuje, že tenhle osten definitivně jejich není.

Zatím, co Martin jel s vnukem majitelky ke gomérovi, breptám tady s Estelou. Majitelkou. Hlavně mluví o suchu, které je letos mimořádně povedené.

Martin je zpět u rodinného stanu. Petro, ceny tady a u nás, to je nepoměr. Za výměnu kola a opravu 20 pesáčů. Můžem vařit? Dneska bude chřestová.