O mně

Cesty

Fotoalbum

Novinky

Polní čísla MT

Kontakt

 

S podkovou a půl v kapse

Dny 8.1.2014 – 14.1.2014 

 

8. ledna 2014

Příjemné ráno. Je pod mrakem, jenom 28 stupňů. Vesnice Usno. Nad kostelem je lokalita G. riojense.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Vylezu na kopec, nafotím krásné kytky a mažu z kopce dolů. Marin usuzuje, že jsem nějak líná a nechci šplhat do kopce. Nic nevydržím. Prý všechno vydrží. Hlavně stojící dřevo a ležící žena. Směje se jak blázen. Moc vtipný, uznávám, ale mně vypínač sepnul na jiné zdi. Mám v hlavě úplně jiné věci. Jaké?

Vidím auto z Dakaru. Zřejmě se tudy přesouvají, jdu jim zamávat. Jsem jediná fanynka. Je vidět, že obrovská, barevně polepená auta se sponzory, opravdu, ale opravdu nikoho, hlavně v malých vesnicích, nezajímají.

 

 

Dlouho nikdo nejede, zaběhnu do kostela.

 

 

 

Kolik koní…myslíš u stromu nebo pod kapotou?

 

 

Projíždíme kolem Baldes del Rosario. Kde se místní babka pyšní zahrádkou s kaktusy a hlavně velkou sbírkou samorostů. Z minula už víme, že samorosty hledají s manželem a pak je tady vystavují.

 

 

Dostali jsme se do kolony doprovodných vozidel Dakaru. Ti to mydlí po silnících, rychlost, nerychlost. Martin uvažuje. Co takhle se podívat do parku Ischugulasco. Opět místní ceny pro domorodce, jiné pro cizince. Směju se. Dostávám lístky s číslem jedna a dva.

 

 

Jo. Bomba. Jsme prvními cizinci v roce 2014.  V duchu si zaprudím. Zřejmě výklad bude pro cizince, nejlépe česky. Seňor průvodce je frajer. Zjistil, že mluvíme mezi sebou trochu jinak, tak chtěl mluvit i trochu anglicky.

Nad mé očekávání jsem konstatovala, že španělština tematicky zaměřená na staré vykopávky, mi je docela blízká.

A co víc? Občas jsem byla schopná se i zeptat korektně španělsky.

 

 

Výklad o původu jazyka byl zajímavý i pro Argentince. Vůbec netušili, že se mohou mýlit. Vyvedl je z jejich stavu mimo mísu. Kečuánština je v Bolívii. Je to totálně odlišný jazyk. Kičuánština, to je váš původní jazyk.

Je zajímavé, jak je člověk hrdý na něco a přesvědčený o něčem, že jo?

Neznalost neomlouvá. Fajn. Osobně do věcí, o kterých vím málo, se nemontuju.

Nedávno jsem se montovala, když mi jedna Američanka, studující na univerzitě v Maďarsku řekla, že čeština je z období disidentu, jedná se o moderní jazyk a v současné době je až tak moderní, hlavně v Praze, že tomu slangu nikdo nerozumí.

Když pojedete k nám do Prahy a nebude nám rozumět, tak aspoň víte, proč.

Chtěla jsem jí vysvětlit něco o historii jazyka…víte…ono to někdy fakt nejde…dala jsem jí to černé na bílém, prý to jsou všechno podvrhy a plagiáty.

Musím začít u zdroje. Dala jsem vědět kamarádce do Maďarska, aby se podívala osobně na toho blbce, který o české historii přednáší.

Je lepší se vrátit k historii Země. Miluju seňorovu didaktickou pomůcku. Lidská ruka s pěti prsty. Prvohory, druhohory…prostředníček jsou třetihory, doba dinosaurů.

Ve Valle de Luna žili malí dinosauři a ptakoještěři. Vědci z Harwardu zjistili, že znaky stehenní kosti malých dinosaurů a lamy, jsou identické.

To znamená, že velký dinosaurus z oblasti Neuquen se nikdy nemohl potkat s dinosaury odtud.

Pocit, když zavřu oči, je vnímání sama sebe a vesmíru. To, co tady vidíme je neuvěřitelné. Barvy, tvary, všechno fascinující, tady sedimentovalo milióny let.

A jedééééém…

 

 

 

 

Tak tolik koulí pohromadě …dinosauří bowling zřejmě…

Kdepak samá koule…samá voda…

Vůbec si nedovedu představit, jak se prvky nabalovaly na sebe a voda je kutálela a kutálela…

Tak tu největší, tu jsme si mohli potěžkat. Měla patnáct kilo. Ale že vypadá tak na třicet?

 

 

Červení skalnatí obři jsou krásnější při západu slunce

 

 

Promiň …nechám se unášet nějakou červenou a tady taky nejsou špatný barvy.

 

 

A kdo tebe sem prsk? Nekoukej na mě a drž si raději ocas, ať ti ho neodnese vítr.

 

 

Ale i tak, je to nádhera. Čtyři hodiny nám pěkně utekly. Odpoledne směrem na Patquia potkáváme kluky z holandského týmu Dakaru. Ochotně mi ukážou mapu, kudy zítra pojedou.

Z města Chilecito. Odbočujeme na Represa de La Punta. Potom na Amaná na riojense.

Ještě před Amaná se rozhodneme prozkoumat Minas de Los Lopez.

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Šachty do dolů, to je zajímavé. Hele, hlavně nikam nechoď a nic sama neprozkoumávej, dostávám pokyn od Martina. Ať někam nehupneš. Jasně. Poslušně čekám, než se Martin vrátí z průzkumu kopce nad šachtama.

 

 

Tak jo, už můžu? Jen na kousek. Vždyť se znám. Velká díra je jen na začátku. Ani hornický skřítek by mě nepřemluvil pokračovat.

 

 

Ve vesnici Amaná je čas na můj průzkum.

 

 

Zajímají mě nakreslené znaky na kamenech, Arte Indigena.

 

 

Hele, kluci…kdo je tady zvědavější? Vy nebo já? Mluvit s ptačím druhem jako jste vy jsem se ještě nenaučila, omlouvám se. Umět to, mohli byste mi dělat průvodce.

 

 

Při návratu na hlavní silnici si říkáme, jak auta z Dakaru přejíždějí celý den. Nekecej, před námi jede auto Lopraise.

 

 

Mám šílený nápad. Předjet auto a dát mu znamení. Hned mě nenapadá jaké, ale prostě něco udělat. Ses zbláznila. Uvidí nějakou bábu s červenými vlasy, to sotva zastaví. Má svých starostí dost. Když si nařídíš budíka, zajedeme ráno do Chilecito. Taky bych ten mumraj docela rád viděl.

Lokalita Paganzo. Martin prochází lokalitou vpravo, já vlevo. Málo kytek. Přináší jen informaci o roztrženém triku.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Já nenašla nic. Místo na noc je jasné. Tradičně u riojensí v Sierra de Los Colorados.

 

 

9. ledna 2014

Vstávat ve stejnou dobu jako sluníčko? To není normální. Na druhou stranu je paráda se probudit u červeně zabarvených skal a čekat na záběr prvních metrů nasvícených sluníčkem.

 

 

Miluju květy kaktusů. Nádherná, nádherná…

 

 

Copak ještě uvidím?

Riojense a coloradense. Jak triviální.

Cestujeme mezi pohořími Sierra Saňogasta  a Sierra Velasco. Krajina se zásadně mění. Na kopci je postavená luxusní několika křídlová vila. Vše je vysekané. Zůstaly jen terčeky. Ostatní vegetaci vystřídaly oleandrovníky. Nejen to, ráz krajiny změnily vinice, bodegy, olivovníky a fabriky na zpracování oliv.

Dakar v Chilecito jsme nějak nezvládli. Cesty byly zablokované velkými sudy a všechna auta kontrolovala policie. Nemáš akreditaci, máš smůlu.

Zůstaneme chvíli u silnice a podíváme se na průjezd dakarových šílenců.

Co je to? Ty brďo! Cuesta Guanchin se připravuje na asfaltovou silnici. To je dílo.

Z kopce s kaktusy je doslova ruina. Martin chce rychle zmizet, protože nemá chuť se dívat na kaktusovou spoušť.

 

 

Jedeme na Mina del Oro do Cuesta al Piqui.

Mě fascinuje Plazoleta del Via Cruzis. Naproti kapli je uprostřed vesnice kruhová travnatá plocha obehnaná plotem. Kdo může říct, že má tak zajímavou křížovou cestu. Nikdo, protože je právě tady. Objevíte něco originálního. Na kamenných podstavcích autor rozmístil výjevy z bible. Dokonalé dílko.

 

 

 

 

V Mina del Oro vystoupáme až do výšky 2222 m.

Další nádhera. Ritteriana v kamenném vršku kopce.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Tolik skalniček.

 

 

 

Sednu si a civím do dáli. Petro, proč ta kráva jde chcípnout nahoru na kopec? Přeci, aby byla blíž k nebi.

 

 

Dole v řece koupačka, pak na oběd. Směr Saňogasta.

 

 

Pak rovnou na Cuesta Miranda. Sodoma komora. Silnice asfaltová z jedné i druhé strany. Je to otázka chvíle a bude tu completo asfalto.

 

 

Martine, kde jsou guanchinense? Zastavíme a lezeme na kopec. Díky bohu, jsou tady.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: g

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: g

 

Na 13,4 kilometru. Fotím si pidi opuncie.

 

 

To je divný. Zahrádka a kolem asfalt. Co si budu nalhávat. Když se sjížděla původní cuesta, potily se mi ruce. Teď je to pohodička. Skála vpravo, skála vlevo. Nedá se spadnout. Myslím, z kopce dolů. Na hubu, to definitivně ano.

Stará lokalita s domečkem existuje. Kaktusy začínají emigrovat. Co ten pán? Bydlí ještě tady? Nevíme. Co víme? Jen to, že kaktusů je tady málo.

Je 17:15, teplota dva stupně za čtyřicítkou. Puerto Alegre. Kam zabočíme? Někam k horám. Na Mina Delina. Skoro dvacet kiláčků podél balvanovitého koryta řeky.

 

 

Zastavíme u skalnatého kopce ve výšce 1980 metrů. Ejhle, Martin vyšplhal jen pár metrů a objevil se seňor se psem. Kluci se hned seznámili. Je lepší říct, co tu chceme podnikat. Zatímco Martin dosahuje vrcholu kopce a seňor z cesty vzhlíží vzhůru, odháním extra velká hovada. Nechci žádný ďobanec. Seňor mi vykládá, jak tu bylo hodně sněhu, který rychle roztál a voda se z kopců valila velmi rychle a naděla pěknou paseku. Nevypadá to tady na velkou spoušť, i když silnice srovnali před nedávnem.  Zapadneme se západem slunce, v pokojíčku červených skal za Piedra Pintada.

 

V tu chvíli ještě Martin netušil, že má přímo u nosu extra velký 20 centimetrový guanchinense, krásně otrněný.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Ještě se musí poprat s mravenci o plody. Malý test. Za jak dlouho mravenci vyberou plody? Mám nápovědu. Za A, do pěti minut. Za B, počkaj, až si Martin plody vybere. Za C, zralé plody vůbec nelikvidujou. Za A je správně. Martin je rychlejší a nedal jim žádnou šanci zahájit útok.

 

10. ledna 2014

Několik záběrů na kameru a stejnou trasou do Chilecito. To se nám dobře dýchá, zanotuju si. Jsme obětí civilizace, utře mě Martin.

Vedu si svou, je to balada a ponořím se do Rio Miranda. Nechce se mi, ještě chvilku. Vyprat semena a prádlo musíme. Rozkaz šéfe. Nezdá se ti, že minule jsme se sem dostali nějak jinak? Připadá mi, že cesta pokračovala přes řeku. Buď se změnila, nebo blbnu.

Za Nonogasta zaregistrujeme povalenou bránu za estancií San Vicente. Cesta vede ke skále.

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Osobně se mi nechce někam šplhat, tak prověřuju terén pod kopcem. A helemese, riojense a mega sagliony.

 

 

Na google Martin našel cestu na Sierra Velasco z města za sochou Krista. Asfaltka se černí novotou, ale po 20 kilometrech končí. Měla by teoreticky pokračovat na Pampa de Viudad. Podle místních, zatím nikdo netuší, kdy bude dokončená.

Je tu pěkná výheň. Netušila jsem, že pod suchým stromem je větší horko než mezi keři bez listí.  Saglionům a schickendansi to zřejmě nevadí.

Zase máme o čem diskutovat. Na ceduli na nás vyvaluje oči nápis no pasar, odstřelování skály. Jsem nekompromisní. Martin ofoukle štráduje po prašce.  Klídek, nic se neděje, pokecám s klukama ze stavby.

Vidíš, tvoje panika. Vždyť si mysleli, že na ně jde kontrola z okresu, tvrdil Martin hrdina.

Život je jen náhoda…vodu ve víno promění…

Svatá pravda. Hodně vody na vinice a hodně vína z vinice. Tvrdá realita kraje. Vinice, vinice a zase vinice. Vlastně trochu kecám, na malém kousku země i papriky pěstujou. Nenatrháme na lečo? Ty bys jim urvala i to málo, co mají.

Vyjíždíme na Maligasta. Za odbočkou pokračujeme do severní části Chilecito. Kam se oko podívá, vinice a vinice. Před odbočkou na Famatima zastavíme u posledního lánu keřů. Dobře jsme udělali. Riojense,riojense…do roka a do dne…no … s tebou mluvím.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Myslím, že i na vás brzo dojde. Chystají se rozšiřovat vinice.

Přímo kolmo proti Sierra Famatima je lokalita s neuvěřitelně velkýma, silně otrněnýma rhodantherama.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Fakt moc hezký kytky. Krásně rostlý, hezky rozpláclý u země. Nekulatí se. Zřejmě jsou pod odborným vedením týmu zdravé výživy. Hmmm…moct se tak chodit dívat na tak krásně rostlé kytky do skleníku.

Máte-li skleník s touto nádherou, brnkněte mi.

Fotím vše, co tady kvete.

 

 

Míjíme Ruinas de Capayao. Krátká zastávka na Guanacol, a pak večer nás, doufám,  budou čekat rhodanthera na Alto Carrizal.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Počkej, ještě najít místo, kde zapíchnem kolíky.

 

11. ledna 2014

Noc …nic moc. Vítr honil černé mraky sem a tam. Nad naším kutlochem nesprchlo. Velitel spal málo, protože byl na stráži a kontroloval kameny kolem stanu, které jistily stan. Taky jsem moc nespala, jelikož jsem poslouchala valící se kameny ze svahu, několik metrů od stanu. Blbě se spí, když velitel není ve stanu. I když Martin spal málo, ráno nevydržel a rychle si šel obhlédnout lokalitu plnou rhodanther.

Lahvově zelení papoušci nás vyprovázejí z lokality Alto Carrizal. Chceme jet na Corrales, a pak na La Mejicana.

 

 

 

Minule jsme tady neprojeli kvůli velké vodě. Dneska je situace trochu lepší, vypadá to nadějně. V širokém korytu řeky není moc vody. Neradujme se předčasně. Chyba lávky. Kdyby tu nějaká lávka byla, tak…tak přejedem.

Ale není. V cestě je několik balvanů. Někdo zatarasil cestu. Jdu se podívat, jak cesta vypadá dál. Špatně. Voda se vylila na cestu a z cesty si vymlela sesterské koryto. Jo příroda.

 

 

Vracíme se. Zastav. Červená kytka. Malá opuncie se šklebí a je ráda na světě. K ní se voda nedostala. Směr na Campanas. Pozor, pozor. Ruda Slaba uvádí toto místo v literatuře jako Campas.

To je bomba. Hodně přístřešků, kde se dá nocovat. Projíždíme malebnou Cuesta la Aquadita. Musím zmínit i malé pohoří vpravo, jelikož se honosí jménem Cintila de Reina de Los Incas. Královno, zase někdy příště. Za královnu!

Martine, sleduj. V mapě stojí Capilla Niňo de Hualco, na ceduli je Santuario Niňo de Gualco a před vesnicí je cedule Iglesia Niňo de Gualco. Prosím, pojďme místo prozkoumat. Kde je to zázračné místo, ptám se. Tady. Na malém dvorečku je vidět několik dveří, ale které to jsou?

 

 

Jedněma procházím černou kuchyní do zahrady. Černá, jak bota, ale hustá, fakt hustá. Musím ji vyblejsknout.

 

 

Druhýma se dostávám do velké místnosti, kde jsou naskládány lavice. Ze třetích Martina odporoučeli někam do dveří naproti. Nakonec nějaký muž nám dveře začal otevírat. Chtěla jsem vědět něco o historii, ale moc toho nenamluví. Jejich slibované niňo, lákadlo pro turisty, jim odvezli do Famatiny. Nedivím se, že jsou smutní.

 

 

První lokalita Campanas je mrtvá na gymna. Na kopci o jeden kilák dál jsou, ale podstatně menší.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Opuncie u Campanas (2)

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Co je důležité, že mají plody. Pokračujeme na Santa Cruz. Prší a je 25 stupňů. Uděláme si malou zajížďku na Costa de Reyes.

 

 

Balneario? Do balnearia dorazilo kupodivu docela dost lidí. Voda je zkalená a nikdo se nekoupe.

Blbý nápad se koupat. Zdá se, že lokalitu Santa Cruz jsme nějak minuli. Přemluvím Martina, abychom se vrátili.

Začalo hodně pršet a ochladilo se.

Navzdory psímu počasí se šel Martin přesvědčit, zda tu kytky rostou či ne. Promoklý se vrátil a s negativním závěrem. Kdo ví? Z minula si pamatujeme, že celý úsek byl praška. Tato lokalita je za Rio Laviňa, kde asfaltka přechází v prašku.

Troufám si říct, že příští rok o prašce nikdo nebude vědět.

Hledáme cestu na Puntilla. Z La Cuadra sice vede cesta, ale pro naše pidi auto je to kus žvance se prodrat písečnými dunami.

V 15:40 opět vjíždíme do provincie Catamarca. Počasí je bez srážek, otepluje se, ale je stále zataženo.

Dorazili jsme do města. Famatina a ještě k tomu večer. Obchody jsou zavřené. Martin se pokaždé diví, jak je to možné. Je večer a víkend. Vlastně já osobně takový hlad ani nemám, tvrdí. Od toho je Tvrdík, že jo? Nesouhlasím, nic netvrdím a beru si proteinovou tyčinku.

Hlad nemá, ale kaktus musí najít ještě večer, hlad nehlad.

Cuesta de Zapata je intransitable. Český překlad je nesjízdná. Nedá se k ní ani dostat. Takové jílové blátíčko. To je žalostný pohled, zanaříká velitel. To mě mrzí.

Konec dobrý, všechno dobrý. Heléééé. Nějaký skalní výběžek. Jsme v San José. Hladový, ale šťastný. Spravil jsem si chuť. Na skále za Iglesia rostou. Krásný, silně otrněný G. catamarcense schmidianum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Martin řádí na skalách. Doufám, že uvařím ještě za světla.

Šipka na termas La Aquadita. No, nejeď tam. Stanovat se tady dá, ale nemůže. Zaplavat si je nám dovoleno. Ve velké piletě s teplou vodou za 15 pesáčů .

Hlavu složíme na našem oblíbeném místečku v Santa Rosa. Těstoviny s bazalkovou krémovou omáčkou nám zaplnily žaludky. S plným žaludkem mám jít spát? Martine, co chytrého ti mám na to odpovědět? Třeba…

Počkáme, až zahájíš proces trávení a mezi tím můžeme diskutovat o kaktusech, když je tak hezký večer.

 

12. ledna 2014

Ranní skučení Martina. Ty polívky už ani nemůžu vidět. Nedá se to jíst. Nabízím fitness hrachovou kaši. Kaši a ještě k tomu hrachovou? Vidím, jak ohrnuje nos a ještě k tomu se šklebí.

Hahaha…uznal, že se zmýlil. Je fakt dobrá.

Po hrachovém ránu odjíždíme na El Puesto, lokalitu Vládi.

 

 

To je překvapení, musíme přebrodit řeku.

 

 

Koryto má vysoké břehy, na které si poutníci vyrývají symboly, jakési piktogramy.

 

 

Klasická situace. Martin a jeho kamzičí rychlost být první na skále.

 

 

Nejde o rychlost. Ale to už vím dávno. Systematicky prozkoumávám mírný svah skály.

 

Kytek je podstatně míň. Srovnávám dnešek se včerejškem. Jsou i míň otrněný, ale na druhou stranu mají víc poupat. To je Petro sice hezký…potřebuju plody. Hele, mám. Děláš si ze mě legraci? Vždyť je totálně suchej. Kašli na to. Nekašlu a všechny plody i bez pinzety vyberu. Tvrdý jak šutr. Překousnu jeden a semínka se jen sypou.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Nevěřící Martin v roli Tomáše mi sebral plody a vysypává další semínka na ruku. Zajímavé je, že je tu načervenalá zem a světle oranžoví mravenci. Nejvíc mě fascinujou prťavé písčité duny u řeky.

 

 

Před vesnicí se zastavíme u vstupní brány se symboly. Argentinci mají cit pro umění.

 

 

Žádný kýč. Oblíbená věta Martina. To bych nebyla já, abych nezašla do kostela.

 

 

Ticho, ticho jako v kostele, přerušila melodie varhan. Místní farář začal brnkat vánoční koledy.

 

 

Cestou nás upoutal obchůdek s místními specialitami. To neuhodnete, co si Martin vybral. Vino dulce.

 

 

Pokračujeme k horám do Anillaco přes řeku La Troya. Navštívím další kostel ve vesnici Complejo Mayorazco.

Zřejmě tu byl i papež František. Soudím podle jeho fotky umístěné před oltářem, na které je vyfocený s madonkou a farářem před kostelem.

 

 

Hele, odbočka. Prosím, ještě jednu kapli. No vidíš, jak si ji zrekonstruovali.

 

 

Ještě se podívám, k čemu mohly sloužit další stavby.

 

 

Branou jsme vešli a taky branou vyjdeme. Na shledanou.

 

 

Opět se nám otevírá cesta krajem vinic.

Směrem na Fiambala se setkáváme s architekturou červených vepřovic. Staví podle staré tradice. Občas mezi nimi vykoukne cihlový dům, podobný malému cihlovému domku u nás. Vesnice jsou jakoby roztahané podél silnice. Kdybych neviděla cedule, myslela bych si, že jedna vesnice nemá konce.

Martine, nekoupíme meloun nebo banány? Vlastně tady mu říkají pomelo. Není pomelo jako pomelo. Z rádia se line melodie lambady. Kroutím se na sedačce a vzpomínám na povodeň ve Fiambale. Už se těšíme na nové zážitky v termasu.

Poznáváš, kde před dvěma lety byla totálně zničená vodou cesta? Asi tady, že jo?

 

 

Vypadá to, jako by se tady nic nestalo. Podívej, nový camping vyrostl pod termasem. To je srandovní. U vstupu dostáváme papírové, zřejmě po krátkou dobu, vodě odolné náramky.

 

 

Argentinci dostanou modré, pro cizince mají červený. Nechci se zeptat, zda jsou podle barev stanoveny taky ceny. Popadlo by mě zřejmě diskriminační rozčílení. Jdeme raději na oběd. Empanadas a salát. Můžete mi říct recept na těsto? Poprosím seňoru. Je stejný, takový, podle kterého jsem připravovala těsto doma. Jenže místo sádla jsem do těsta kydla máslo. Martin pokyvoval hlavou, sádlo…sádlo tam být musí, jinak to není ono.

Dobrý oběd. Pochutnáváme si. Během dlabance se díváme na telku. Dakar. Zítra jedou kluci do Bolívie. Motorkáři mluví právě o dokončené etapě v Argentině jako o nejhorším snu. Tvrdý závod.

Taky se někdy zaboříme do písku, ale co to je proti terénu, kde jedou závod. Nevyzpytatelný kus země. Pokouší vás a někdy lapí. Martin testovací písky většinou přejel. Pokud zapad, tak jeho řídícím a mým strkacím umem jsme vždy auto dostali ven.

Zaplatíme za oběd a vrháme se do pilety s 37 stupni. Proudem vody z vrchní kaskády si masírujeme záda. Martin je můj osobní a jediný řidič, musí si trochu odpočinout. Hodně řídí a někdy je to vopruz.

Kolem šesté hodiny začínám být trochu nervózní z nic nedělání. Martin by chtěl postavit stan na parkovišti jako minule.

Krátký dotaz na plavčíka, zda je možné postavit stan. Co platilo minule, neplatí nyní. Pouze v kempu. Martin si vychutnal poslední doušek svého lahodného vínka. Já připravila ovocný salát. Se západem sluníčka, spokojení a odpočatí se přesouváme na Palo Blanco.

 

 

13. ledna 2014

To je moje gusto. Balneario v El Palo Blanco.

 

 

Vždycky máme štěstí na správce. Současný s námi prohodil pár slov, na rozdíl od minulého, který byl smutný, a páčila jsem z něj každé slovo. Dnešní seňor se pyšnil nově vztyčeným Ježíšem na kopci.

 

 

 

Teď se mi rozsvítilo. Světla, včera večer v dáli…osvícená křížová cesta. Byla vidět už z dálky. Myslela jsem, že vidím runway. Určitě mají být na co pyšní. Nikdy jsem nestála před tak velkým křížem s Ježíšem. Stojím pod ním a vzhlížím k němu.  Divný pocit. Neskutečná bombasticky odvedená práce týmu nadšenců.

 

 

Jdu za Madonkou, aby jí nebylo smutno. 

 

 

Loučení. Moment, co prádlo? Kanál je nejlepší valcha. Musím si pevně držet triko. Rychlé vlny proudící vody vyperou bez perwollu, bez práce, rychle a dobře. Petro, dávej bacha, ať ti voda neodnese bombarďáky. Divili by se chalani, až by jim vyplavaly na náměstí. Šest kilometrů za balneariem máme lokalitu s catamarcense.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 Kytky rostou spíš v mírném svahu u cesty pod keři směrem k východu. Plné poupat.

Jsem unešená i žlutými keři. Jako kdyby žlutý déšť napršel na celou cuestu.

Podívej na oblaka, jak by řekli při předpovědi počasí. Vlastně teď v telce frčí plurální forma oblaky.Nějak se jim nechce přes kopec.

 

 

Dál pádíme na Punta del Aqua. Do prčic, zas ten brod nepřejedeme. Ale Martínku, podívej, vyčarovala jsem ti most přes řeku o kousek dál.

 

 

Zchladíme se, pak můžeme pokračovat. Nejdelší trasa tímto směrem k horám Sierra Fiambala. 

Člověk si myslí, že po pár kilometrech bude ráz krajiny identický jako doposud. Ale kdepak. Chráněná oblast? Z písku mezi keři vykukujou hlavičky drobných žlutých květů. To není tráva. Zpomal. Vždyť to jsou cibuloviny, ze kterých jsem si minule dovezla semena. Uprostřed jsou květy bílé, kolem tmavě růžové.

 

 

Martin mi vysvětluje, že se taky kaktusy vybarvujou podle stáří květu. Odbočujeme na Chuquisaca.

 

 

Za vsí prolézáme pod kanálem. Martin zastává názor, že tato skála je absolutně pro gymna nevhodná. Zmýlil se chlapec. Jsou tady.

 

 

Tmavě zelený, jemně otrněný dlouhými trny. Je fakt, že po skále nahoru je snadnější lézt než po skále dolů. Stojím a rozhlížím se… teda kudy? Vezmu to mezi skalami. Stálo to za to. Na hliněné stěně je několik míst, odkud vykukujou catamarcense.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Chuquisaca, G

 

Na rozdíl od těch z vršku, jsou světle hnědá, hustě otrněná silnými trny. Kdo by si pomyslel, že jsme ve výšce 2166 metrů

Vyfotila jsem si i mini opuncii a huashu.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Další zastávka je na Mesada de Zarate. Většinou se jedná o vrcholky charakteristické s písčitou zemí. Jsme ve výšce 2300 a gymna taky.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Na zpáteční cestě do Fiambaly a Famatiny nevynecháme rituál čachtačky v řece.

V pozdní odpoledne se můžeme kochat krajinou. Včera při nočním přesunu to fakt nešlo. Krajina mi připomíná Chile. Barva skal hází valéry od šedé, přes černou a bílou. Dominuje barva písková. Ještě ke všemu se přidává písečná bouře. Chci vyzkoušet polarizák, ale musím počkat. Písek mi skřípá mezi zubama, ale nemůžu odolat nefotit.

 

 

Nádherně vykreslené pískové duny. Jsou jak pupence na kůži, po pokousání blechou. Poznámka autorky. Vzpomínka z dětství na blechy, když jsem si na slámě ve stodole stavěla bunkr a naskákala na mě celá bleší rodina.

 

 

Vítr si zametá písek na hromádky. Po chvíli si duny poprášil černými drobnými kamínky. Někdy i fouknul do kamene většího a přemístil si ho na jiné stanoviště.

Větře, větře! Hrát si s kamínky tě omrzelo. Vidím, připravil sis pro nás pískový kobereček. Nezlob se, je tak heboučký, že po něm chodit nemůžu. Keříky se větrem ohýbají, větru vzdorujou udatně. Nikam se stěhovat nebudou.

Malý odpočinek v Tinogasta na náměstí. Čekáme na otevření obchodů do 18.00.

Myslela jsem si, že otvírají už v 17.00. Míjíme lokalitu La Puntilla a zastavujeme na lokalitě Cocapabana. I tady cesta vede jinudy.  Martinovy oblíbené kopečky trochu zarovnali.

Co je nejdůležitější? Kytky, něco mezi glaucum a schmidianum ,na něho počkaly. U lokality je pískovna, zašijeme se za haldu písku a noc tu přespíme. Dobrou pískovou.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

14. ledna 2014

Horká noc. Řekla bych i horké ranní kamzičení po skalách, jak najít plody  G. glaucum.

 

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Možná by bylo dobré prozkoumat i další skály. Nová silnice se klikatí před námi. Koleje! Martine, udělej aspoň mašinku, když nemáme gymna.

 

 

To je bomba. Salado Pueblo. Kamenité kopečky. Kytky jsou v porovnání s Cocapabana modřejší a s kratšími trny. Gymna rostou pod nízkými keři. Lokalita je bohatá na nezralé plody.

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Zastavuje na GPSce označené Cordobita. Prý tu Martin kdysi našel jedno glaucum. Slovy jedno, které jsme nenašli. Jen pilziora. Jen Martin ví, co to minule viděl.

 

 

Směr Pituil. Je 12.30 a teplota 35 stupňů. Nad námi jasno, nad horama oblačno. To je panečku řád. Tam, kde končí jedna vesnice, hned začíná druhá. Alpasinche, Chaupihuashi  a …a nostalgická vzpomínka na rok 2006. První Martinův šok z gymen. Létal jsem po lokalitě sem a tam, usmívá se Martin.

V San Blas v obchodě prodávají všechno. Jídlo, hračky, knoflíky, vlnu na pletení, svíčky na hrob.

Zajedeme na koupadlo do Andalucas, ne? Jasně. Málo lidí. Můžeme si vybrat sezení podle chuti. Stolek, stolek a stolek, nikde nikdo. Minule tady nebylo ani jedno místo volné. Jó, časy se mění. V řece je málo vody. Číhneme se i za řeku. Martin hledal polycefala  a objevil kaskády s mega balvany. Paráda. Romantika. Každá partnerská dvojice se usadí ve své tůňce. My taky. Mobil, natahnou ruku …Jedno selfie…

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: 2014-01-14-358

 

Za Villa Mazán, 6 km západně, na nás čekají svahy s drtí kamínků. Akce. Každý si najdi svoje gymno. Vidím, jak Martinovi ujíždějí nohy. Raději vezmu kopec z druhé strany. Sem se můžu vrátit kdykoliv.

Začínám u kvetoucího pyrrhocactus bulbocalyx. Jasně, že jsem se zeptala, jak se těm koulím nadává.

 

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

Trpělivost hossejky přináší. Martin si osobně přišel prověřit, zda jsem je skutečně našla. Taky se chci podívat na hossejky z vrcholu křížové cesty. Nádhera, tají se mi dech. Nejen z těch hossejek, ale i z toho, že jsem po šutrech nesjela nazpátek dolů.

 

 

Můj údaj je RN60, 1162 km. Hossejky v rovině. Martin mluví o křižovatce RN 46 x RN 60.

Nevěřím tomu, co vidím. Chodím po rovině jako baletka a ukazuju prstem pod keře.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Tady a tady a tady…a tady ta, ta má zlatohnědé trny. Co je prča? Martin uvěřil tomu, že i v suchém plodu mohou být semena. Vezme plod, rozlomí ho a suchá semena rovnou nasype do sáčku. To je servis od mravenců.

 

 

Mažem do Pománu do balnearia. Zatímco Martin debatí s místním správcem, který je z Chile, nervózně pozoruju divadlo na protějším strmém kopci. Dva volové a ani jeden nechce uhnout. Černý strčí černobílého ze skály tak, že se roluje mezi křovím asi 20 metrů dolů. Nedýchám…skončil na keři a po několika sekundách seskočí na cestu a vrací se na místo souboje. Setkali se znovu a opět ani jeden z nich nechce uhnout. Setmělo se, nevidím na ně. Slyším jen, že jeden řve jako tur a druhý mu odpovídá.