O mně

Cesty

Fotoalbum

Novinky

Polní čísla MT

Kontakt

 

S podkovou a půl v kapse

 

 

 

15. ledna 2014

Jak to pojmenujeme tady? Noc u kaktusu? Možná i U 11 divokých koní. Koně se v noci přišli napást jako obvykle, ale nerozuměli tomu, proč jim na zelené travičce někdo chrní.

 

 

 

Od Chilana jsme dostali tip na ranní procházku. Podél řeky ke kaskádám.

Studená voda nás pěkně zchladila. Když mažeme přes balvany, musím se smát. Včera jsem viděla, jak mladá pěkná Argentinka vzdychala, když nemohla přelézt přes malý balvánek. Partner přiskočil a pomohl. Jenže ona vyžadovala pozornost u každého dalšího.

Martin, to je jiný gentleman. Na nějaké přemýšlení o tom, zda něco přelezu či nepřelezu, nemá čas. Maže k vodopádům docela rychle. Kdybych fňukala, uteče mi.

 

 

Pomán je naše oblíbené místo. Ne tolik kvůli folklornímu festivalu, ale kvůli pekárně a cukrárně. Pokaždé se divíme a zároveň chválíme za rozmanitý sortiment. Všechno čerstvé, vonící a neuvěřitelně levné. Na cestu jsme ještě dostali malé sladké šneky.

 

 

Mňam, mňam…zahučely v nás první kosmickou.

Kluci ušatí, vždyť sladký nemlsáte.

 

 

Chvilku se zdržíme ve velkém stanu na náměstí, kde místní v rámci festivalu prezentují svoje výrobky.

 

 

Martine, podívej se …nebydlí náhodou u pekárny?

 

 

Rosario de Colana. Kdepak, kdepak…kdepak našli kluci acinacispinum?

Nevíme, ale my se vydáme křížovou cestou, strmě do kopce. Není cesta jako cesta, tadyta je snad nejstrmější.

V Mutquin na nás čekají tilliana. Martine, tudy ne, rybník je přeci vlevo. Ha. A kdo měl pravdu?

 

Směrem do kopců na A La Toma kytky rostou na svahu ve výšce 2 100 metrů.

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Osobně si myslím, že větší výskyt je u tmavých, skoro černých skal. Kolem bílých kamenů rostou sporadicky. Martin je smutný, semínka mají bílou barvu. Čury…mury…fuk! Stačí ti jen tři zralé plody? To je romantika. Za objevené plody na lokalitách dostávám nejvíc pus. Trochu níž jsou taky gymna, ale nejsou tak hezky otrněná.  Podle mě jsou největšími kráskami huashi. Červené květy jim svítí na všechny světové strany.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

Nedostavíme si domek? Zdá se, že někdo měl chuť se tady usadit, ale zřejmě z jeho plánu sešlo. Nebo mu došly vepřovice… nebo mu ta jeho sem nechce…

 

 

 

San Luis Gonzaga se zlobí. Seslal na nás déšť i kroupy.

 

 

Luiz je patronem studentů a omladiny. Jsme mladí, podívej se. Kdepak, prokouknul nás.

 

 

Martin pere semínka v kanálu. Miluje vodu, tak se naložil do proudu. To byla rychlost, jak vyskočil. Přitékající voda po dešti brala všechno s sebou i kravské lejno.

Dál na Mishuango na acinacispina. Tak jsem zvědavá, zda se tam dostaneme. Naše skóre je 1:2. Dvojka je ve prospěch nepřejetí brodu. Menší auto si s brodem neporadí.

Namaž mi rohlík s paštikou, jdu na průzkum. Dostávám povel od kapitána. Nemůžu se dostat do konzervy. Projíždí auto. Zpomaluje. Viděli, že sedím v autě, zastavili. Seňora, está bien? Sí, seňor, gracias, estoy bien. Yo espero a mi esposo.

Posouváme se ke Cuesta Sebila. To je zase pařák. O 10 stupňů víc než v horách. Je 16:00, horko kolem 35 a pod mrakem. Dneska Martinovi všechno voní. To je vzdoušek, cítíš to?

 

 

Už se těším na kieslingi. Pokaždé, když jsme tady zastavovali, byl pěkný slejvák, a mě nikdo z auta nedostal.

Sice neprší, ale kaktusy si před horkem zalezly taky do chládku. Našla jsem jen malé kieslingové miminko. No co, můžu říct, že jsem je viděla. Vlastně hlavně nekecat, tak jako kluci o tom, že kaktusů je všude hodně. Všude možná jo, ale tady ne. Hovořím o pouhým okem viditelných útvarech v zemi.

O kousek dál, v totální rovině, mě docela překvapily hosejky, rostoucí v písku. Jasný je, že byly i na kopci, ale že seskákaly z kopce dolů, mě udivilo.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

A co víc? Ještě holky odsud se chtěly lišit od kámošek z Villa Mazán a staly ze z nich pěkný koule. Asi to dělají kvůli chlapům. Někdo má rád hubený, jiný zase kuličky.

Vlevo Catamarca, vpravo La Rioja. Tak, kam? Doleva. A ještě otázka? Kde budeme spát? Los Angeles?

Cestou za Miraflores šplhám pro plod od ambatoense .

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Za odměnu dostávám nádherný žlutý květ od flashenbaum. Chtěla bych si ho vyfotit, jenže kdopak mi ho podrží, když Martin je v plodovém opojení a na nějaké držení nemá čas. Šup s ním mezi kolena a cvak.

 

 

Je večer. Začínám vařit jako vždy. Sbíhají se psi. Nechtějí mě sežrat, jen ucítili vůni večeře a hlad je donutil vystartovat s vírou, že zbyde i pro ně. Seňor z domku nad řekou je přišel odehnat.  Zaznamenávám psí populační explozi.

Jééé…přilít za mnou malý roháček. Kecám, nevím, zda pod tímto jménem nějaký existuje. Vypadá jak roháč zakrslý.

 

16. ledna 2014

Kohout kokrhá. Kikirikí, vidíš je, ty gymnofily? Kokodák, kokodák, vždyť už táhnou dál.

Původní plán tahu byl jet rychle do Catamarky. V duchu jsem si přála vyjet na mou nejoblíbenější lokalitu. Mámo, když už jsme tady, vyjedem až nahoru. Jupí. To je přímo budhistická meditace. Sluníčko pomalu zatlačuje stín na kopci a dovoluje carminantům se nám ukázat v celé kráse.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Holčičky moje milovaný, vy jste mi zas vyrostly. Nechce se mi odtud. Velitel zavelel k odchodu. Musím poslouchat, nebo odjede zase beze mě.

Nenakrmíme ještě hladové psy? Podívej se na ně, tak hltají, že ani nemají čas si zavrtět ocasem.

V Miraflores, kde jsme v roce 2008 potkali Rudu, Jardu, Láďu a Pepu, mě Martin vyhnal na Calvario. Minule jsi tady našla occulta i s plodem, tak je můžeš najít i dneska. A basta.

 

To je sranda, hahaha. Vybavuju si křoví kolem cesty, ale naskýtá se mi pohled na křížovou cestu prosvětlenou sluníčkem až k vrcholu. Být occultum, tak se přestěhuju dolů do stínu.  No co, když jsem tady, tak vzhůru na vrchol. Kdopak to na mě huláká?

Prej, pojď dolů, mám je. Nepudu, nepudu, pojď ty nahoru. Tady nerostou. Mé tušení se ukázalo pravdivým. Martin je nahluchlý a vůbec mě neslyší. Nádherný pohled do okolí. Tak kdepak je máš? Tady . A víš, že jsem měl strach, když ses neozývala.

To potěší, nemyslíte?

Vždyť jsem křičela z plna hrdla. A ty nic. Jsme taková dvojka před penzí. Zas to musím zopakovat. Jeden hluchej na všechny strany a slepej na dálku, druhej slepej na blízko. S tou pamětí už bojujeme oba.

Mělas pravdu, jsou úplně dole. Krásný kytky a ještě k tomu chytrý. V mechu si našly pelíšek.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Horko. Horko… a zase horko. To máme kliku vidět billboard na kraji města i s adresou servisu. Catamarca, servis Autovia, Ocampo 6000. V servisu docela dobře vysvětluju naši zapeklitou situaci o rozbité plastové vaně a gumě kolem oken.

Nic nemají.

Rychle nakoupit jídlo a pryč. Směr La Merced. Proč? Protože tu Rakušáci našli před mnoha lety červeně kvetoucí nigriareolata. NR 38, 607 kilometr a koryto řeky, to jsou informační body.

Jdem a jdem a jdem…ty jó…gigantické kvetoucí occultum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Tebe bych tady vůbec nečekala. Jsou jich zde mraky. Škoda jen, že všechno je po odkvětu.

Byl to ale dobrý pokus. Těžko říct. Možná jsme měli pokračovat ještě dál. Jsou nigriorelata bíle i červeně kvetoucí? Uvidím, co Martin vypěstuje.

Martin předpokládal, že pokud pojedeme dál, dostaneme se do hor. Túdle, núdle. Je to placka a pěkně z ní sálá horko.

Od kamioňáků dostáváme tip na termas v Taco Ralo. Ptáme se místního týpka na termas. Týpek kroutí hlavou. Z jeho výrazu se dá tušit, že tady nic není a nikdy nebylo. Nenechali jsme se zmást a nakonec termas najdeme. Jak to tady popsat. Velký rekreační areál vzoru ROH. Výhod hned několik. Klimatizace, termální voda, možnost všechno dobít, kromě správcové a její rodiny ani noha, koupačka v noci při úplňku.

Jediné, co jsem nepochopila bylo, když k zaparkovanému autu přiběhli tři kluci a vybalili na mě. Seňora, quiere pescado? Rybu? Ne, děkuju. Třeba si mysleli, že mi chybí omega mastné kyseliny a mám si je doplnit. Odběhli hrát fotbal. Sakra, ryba by bodla. Opéct ji na grilu. Dneska brou úplňkovou.

 

 

17. ledna 2014

Myslím, že když se řekne zpocený jak dveře od chlíva, tak přesně tak jsme vypadali v noci. Martine, zapni prosím tě klimošku. Jediná možnost, jak přežít.

Ráno bazén a sprška a sprška ještě jednou naposled. Rozloučit se a nabrat směr na San Pedro De Guasayan. Vidíme policajty a říkáme si, jak by se v našich rovnoběžkách reagovalo na příslušníky ve službě snídající u stolku před služebnou. Po několika minutách by zřejmě jejich hodování někdo umístil na youtube, a možná by měli i jinou práci. Sice nemají na autech moto pomáhat, ale tady pomáhají. Nesvítíte, zastaví vás a s úsměvem vysvětlí, že nesvítíte. Vše s úsměvem.

Na druhou stranu známe českou mentalitu. O respektu nemluvě.

Villa Guasayan? Ptá se Martin dvou holek na cestu. Usmívají se, točí se do kolečka a krčí rameny. Jsou tak pitomý, nebo se mi to jen zdá? Vždyť je to kousek odtud. Jo, Martínku, byly z tebe tak unešený, tak se jim nemůžeš divit.

Cesta je neudržovaná a mršiny kolem cesty ani kondoři neuklízí. Jejda …želva.

 

 

Chápeš to, to by nebyl ani Martin, aby jí nechtěl políbit. Pohádka je o žábě, ale proč to nezkusit s jiným druhem.

 

 

O kousek dál had. To teda ne! Kaktusy do křoví hledat nejdu.

Projíždíme Sierra De Guasyan. Martin vylézá do kopců beze mě. Fakt nejdu.

Komu se vyloženě daří na kopcích, jsou kozy. Rychle počítám a dopočítávám se k číslu 200 koz v jednou stádu. A jak moje divení komentuje Martin? Jsou jich stovky a každá originál. Je to pravda. Dvě stejně barevné kozy nenajdeš.

RP 3, pak RP 24. Villa la Punta. Nějak jsme si oblíbili křížové cesty, nezdá se ti?

 

 

Typická reakce Martina. Zas tady nic nebude. Sahám do kapsy a zmáčknu podkovu. Štěstí pro dnešek je okamžitě vybráno. Na kopci na skále G. riojense guasayanense.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Martin se raduje a přebíhá s foťákem a kamerou od jedné kytky ke druhé. Petro, tomu nemůžu uvěřit, fakt tady rostou. Zároveň kvetou parodie a aurey.

Moc hezká vesnice. Kostel, Iglesia Virgen del Carmen,  škola a i místo na stanování. Zatím je poledne, ne čas na stavění stanu.

 

 

 

Mají i hrocha. Kecám, je to lebedící si prase na návsi v rybníku.

 

 

Směr Frias. Je 13:30, polojasno se 40 stupni. Ve vesnici Choya by měly růst marsoneri. Ve Frias taky.

Martin komunikuje s GPS, ale nějak nejsou za dobře. Klimbám za jízdy. Slyším jen, kašlu na to a jedu pryč. Počkej ještě, projdeme Friasem.

 

Tím pryč je Icaňo. Nádherná místa, kameny a mech. Poslední lokality jsou před Ramblones. Nebyli jsme tady s Vaškem? Ty to nepoznáváš? Vždyť tenhle strom jsem si fotila.

 

 

Místo bylo víc zarostlé a gymna tady rostla na sto pro. Vidíš, jak se krajina mění.

Nevadí. Máme další místo. G. riojense triacantum i s plodama.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Při západu slunce hledáme lokalitu stanovou. Směrem na Recreo zabočíme a uvelebíme se za křovím. Zřejmě jsme vlezli kravám do jejich stezky. Nejdřív na nás čumí, jak je jejich druhu zvykem, a pak bučíce odkráčejí směrem, odkud přišly. Bú a brou.

 

 

 

18. ledna 2014

Rychle mizíme. Slyšíš auto, které zastavilo opodál? Zřejmě hledají krávy. Kam mizíme? Do Recreo. Skalnaté výběžky nad hřbitovem nám ukážou krásnou lokalitu.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

Sluníčko se pomalu dostává ke všem G. guasaynense. Opět rostou ve skále a kolem mechového porostu. Kytky všech velikostí obdarovaly Martina svými plody.

Jau…proč zase jdu za Martinem jak ovce, vždyť dobře vím, že on prolézá snad těmi nejvíc zarostlými keři. Jau!…píchá! Pichláky se mi zabodly na několika místech.

Petro, s tím nic neuděláš, musíš to nechat vyhnít. Jak vyhnít? Do jara? To teda ne. V autě si provedu autooperaci a co do mě nepatří, musí ven. Hele, ty jsi špičatej a dlouhej. Dík za návštěvu a čau.

Panečku, to je stavba.

 

 

Netradiční, teda aspoň pro mě, tady to bude zřejmě tradice, je jít za sousedem. Nezvoní se na zvonek, nevolá se, jen se tleská rukama. Tlesk, tlesk, tlesk…no to je dost, žes vylez z té postele…odposlouchávám rozhovor vytleskaného muže s tím, kterému se podařilo ho vzbudit.

V kiosku prosíme o 5 litrovou flašku vody. Prý nemají studenou a omlouvají se. Diví se, že si bereme teplou vodu. Vysvětluju, že jen potřebujem mít rezervu na horší časy. Na dobu, co kdyby.

Další směr na Esquin. Musíme odbočit na Casa de Piedra. Pozor sklo. Martine, vidím podkovu a celou. Jen kde jsou platygona? Pamatuješ si, kde rostly? Hraju si na stopaře. Tady a tady a tady.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Fotky dobrý. Tebe neštvou mouchy? Jaký mouchy? Jen to dořeknu, slepuchy se vydaly na útok. Lezou všude. Ani nechtějte vědět, jaká jména od nás dostaly.

Na Telaritos byl Martin s Jardou už dávno. Prošli jsme křížem krážem místo označené velitelem. Nic. Ani jedna kytka. Popojedem.  Zůstaň v autě, jsem za chvíli nazpátek. Zůstávám v autě. Neměla jsem to dělat. Do minuty mě začali bodat komáři i mouchy. Repelent nezabírá. Zavírám okna i dveře. Vypadá to na zdržení, protože na lokalitě jsou gymna.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Na vlastní kůži zažívám pocit, když nechají dítě či psa v autě, do kterého praží slunce. Chudáci, to je fakt hrozný. Po dvou minutách otvírám okno i dveře. Napadá mě se ovívat papírem. Jo. Funguje to na ně.

Za Casa De Piedra zmerčíme kopečky. Hurá na ně. Kromě zajímavé lokality i zajímavá jeskyně s Virgen De Valle.

 

 

Velká populace riojensí pancispinum.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Fantazie. Kdo se mi schovává za kmen stromu, malý gekonek. Odjezd! Moment, hodím do krabičky u Virgen nějaký pesáče.

 

 

Hacía Dean Funes. 170 kilometrů. Je 14:45 a ve stínu 45 stupňů. Nad námi jasno, před námi se nakupily bílé obláčky. Projíždíme salinou a zastavujeme před zatáčkou na La Zanja. RN 60 u cedule 968 km.

Minule jsem tady lítal s Tomášem tři hodiny, a nic jsme nenašli. Láďa našel kytku jednu. Zapeklitá situace. Představa hledat něco, co jsem nikdy ještě neviděla v příšerném horku, je jako za trest. Martin opět někam maže. Tak to teda ne. Podkovo, prosím. Mám velké štěstí a mega radost. Vidím ho. Ať tomu nadávají platygonum či paucispinum, jsem prostě dobrá. Jak říká Martin. Jde o to, najít první kytku a pak je to hračka.

Někdy kecy kecy. Proč Vláďa našel jen jednu kytku a další ne? Někdy svatá pravda, jako v našem případě. Musím s Martinem souhlasit. Kytek je tady hodně. Hledám další. Občas se mi z toho hledání zatočí hlava. V tomto případě je to doslova tak. Nahoru a dolů, hlavu až k zemi a vejrat pod keř.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Závěr je takový. Super blažený pocit trumfnout velitele v tvrdých podmínkách.

Končíme v kempu v Dean Funes. Sprchlo a ochladilo se na 35. Myslím, že je to na bundu.

Pokecáme. Já s hlídačem o tom, že už jsem tady byla a že si ho pamatuju, hlavně jeho úhledné písmo. Co je tady nové? Nové jsou lístky s logem města.

Může začít velké odsolování.

 

 

19. ledna 2014

Přes noc deštíček s trochou bigbeatu. Kapky deště pleskající do stanu Martin miluje. Co nesnáší? Je randál do rána.

Jdu vyhodit basuru.  Rychle foťák. Kolik metrů urazí český šnek za minutu přesně nevím. Argentinský metry dva. Je podstatně větší. Měří 15 cenťáků. Kdyby ho viděli labužníci, šneček by zřejmě neměl šanci utéct.

 

 

V neděli ráno je otevřeno mercado. Hlavně koupit sladké kostky z lístkového těsta. Bez nich nemůže začít a ani skončit den. Petro, kolik stála voda.  Co se vlastně ptám, když bez brejlí nevidíš. To brejlíš, co?  Vidím. Já vidím, jsem z toho v šoku. Všechno přečtu. Světelný rozdíl. Doma je větší šero a malá písmena už nepřečtu.

Musím přiznat, že i projevy stáří si nechávají na čas. Kolik mi asi je, když se říká, že po padesátce se všechno zhorší? Vidím ostře, to znamená, že mi padesát  ještě být nemůže.

Za Dean Funes, severně za městem, odbočujeme na prašku. Na rozcestí nepokračujeme na  El Barrial, ale na El Viejo Quebrachal. Podívej, skalková zahrádka. Objektivem honím motýla a žábu. Kvetou cynie i vosí hnízdo vypadá, že je v květu.

 

 

 

Chválím Martina. Zastavil na místě, kde rostou prochazkiana simile.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Má čich na kytky. Pravdou je, že nemají tak stříbrnou epidermis a ani krátké trny, jako původní kytky. Doprovází je aurea a robusta.

Mění se barvy v okolní krajině a mění se i barvy prolétajících papoušků. Ti brčálově perleťoví jsou i plašší, vždycky frnknou, když se k nim víc přiblížíme.

Tak tomu už nerozumím vůbec. Můžeš mi říct, kdo ti poradil se takhle vymódit?

 

 

To víš, že jsem si všimla, jakej vohoz máš ty. Černá … tak ta ti sluší.

 

 

Na La Pachera si Martin vytipovává kopce. Úspěšný tip. Nejdřív našel robusta, pak stelata obducta a prochazkianum simile.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Stará lokalita na Orcosuni, ta se musí navštívit.

Ráda hledám nová naleziště. Samá nuda, nic a zase nic. Člověk se musí dívat i kolem. Na motýly … na ptáky…na velitele.

 

 

Se svým foťákem při honbě za ptáky nic nevymyslím.  Výsměch je pokoušet se o nějakou fotku, ale co kdyby.

Malý motýl si mi sedne na botu a dává mi šanci si ho vyfotit. Na černého motýla s oranžovými znaky čekám v křoví deset minut. Nesedne si, létá jako pominutý.

Další starou lokalitou je estancia Lumicara a prochazkianum simplex. Kytek je po okolí rozeseto hodně.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Pojedem do Villa Quilino. Ach jo…Jesus Maria…můj povzdech…kudy jedeme je také jméno města. Po cestě se valila voda a zlikvidovala cestu. Uprostřed zanechala malé ostrůvky a někde i metrové hluboké krátery. Cestu upravili pískem, styl halabala.

Kdybych řídila já, vystoupím a půjdu pěšky. Martin bravurně odřídil celých deset kiláků. Měli jsme v plánu zůstat v kempu, jenže řekli si o 200 pesáčů za noc, tak jsme se vrátili do Dean Funes, kde si druhý den vzali jen 60.

 

 

Zchladili jsme se v bazénu, poseděli a pokecali na lavičce. Večerní klasika. Semena, večeře, stan, kávička a brou Dean Funesovskou.

 

 

20. ledna 2014

Ranní klídek v Dean Funes. Pardon, zapomněla jsem na místního ochcavače rohů, který přiváděl k šílenství Martina. Dělám to snad tady já? Tak to tady taky nedělej. Vyhnat psa, českým mazej, ty hajzle, se moc nedaří.

V pekárně Martin nechce nic sladkého, čemuž se divím já i prodavačka, která si už na Martina za nějakou dobu zvykla.

Proč se motáš kolem toho bordelu? Kdo chce něco vidět, tak kouká. Jakej bordel?

Martin má pravdu. Parkoviště je také shromaždištěm nepotřebných beden, přepravek a všeho možného. Jenže mě zase dostala pomalovaná zeď něčím smysluplným.

Na změnu se prostě čekat nedá.

 

 

 

Cesta na Los Pozos. Po jednom kilometru narazíme na rozcestí tří cest. Velitel si vybral prostřední, západním směrem. Za estancií San Isidor před la Antonia se vyklubaly soliterně velký i malý genserky. Omyl, jsou i komunikativní, objevujeme je i ve skupinkách.

Co mě fascinuje? Tři baráky a escuela. Nese jméno Ricardo Pedroni.

V El Estanque si Martin zapisuje další lokalitu, MT 14-645. Něco slyším a na lokalitu nejdu. Co je to za kytky? Capilense, mostii, genseri a erinaceum?

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Hmm…láká mě to švitoření. Vrátil se pro baterku. Jdeš taky? Ne. Hele tak si foť

cynie, jdu sám.

Jaký cynie, tady žádný nerostou. Co ti ptáci tak vyvádějí? Kdybych jim vadila já, tak odletí. Vyměním si objektiv a jdu blíž k nim. Fotím je. Jsou tak prťaví a tak nadávají.

 

 

 

Třeba je v trávě had. Cvak… cvak. Co v trávě. Přímo v dutině stromu, kde mají ptáčkové hnízdo. Mám foto, doufám, že nebude rozmazaná.  Zelený had se ukojený vracel z lovu. Vajíčka, delikatesa.

 

 

Pro ptačího taťku a mamku tragédie.

 

 

Zákon přírody. Had se odplazil, ptáci zmlkli.

Velkou radost mi udělal kolibřík. Přišel jako na zavolanou. No vidíš, letos jsem ještě to prťavý torpédo neviděl. Odejdu na chvíli a ty máš tolik zážitků. Zážitků s ptákama. Vracíme se druhou stranou na starou lokalitu Copacabana.

 

 

U Ischilin Viejo fotíme stellata. Poznávat lokalitu z druhé strany je někdy divný. Ptám se tří kluků u cesty u domu, kam vede cesta pod nimi. Jeden z nich mává rukama a volá bienvenidos a Copacabana. Díky a čao.

Záhadný muž, který nám předminule nedovolil postavit stan před jeho vraty, tentokráte nedorazil. Martin, jen tak ze zvědavosti šel ověřit, zda mu v trávě rostou ještě monvillejky. Nerostou.

Na černých skalách za estancií Martin mapuje neuvěřitelně velká robusta. Takový jsem ještě nikdy neviděl.

V Maza na skále na něj počkalo mostii valnicekianum ?

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

O těchto kytkách měl Martin přednášku v Německu a já jsem, k pobavení kluků, vždy překládala Mazán. To nebylo moc profesionální, ale brali to s humorem.

Při sjezdu dolů zastavujeme a Martin se ptá sám sebe. Jsou to taky mostii?

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Jo. Místo označil Calababumba. Lokalita je od předešlé vzdálená jen několik kilometrů a rostliny jsou vzhledově úplně jiné.

Teplota stoupá. Blížíme se k Salinas Grandes. Je těžké něco najít. Keříky, pod kterými se dají najít platygona, jsou po odkvětu a vodu neviděly pěkně dlouho. Jsou zalezlá. Zřejmě sem chodí i nějaký botanik. Soudím podle toho, že někdo umístil pod zmiňované keříky síťky, aby zachytávaly spadaná semena.

Nechápu, jak v solném prostředí může něco růst. Roste. Hledala bych trochu dýl, ale musím poslouchat velitele. Zavelel vamos, tak jdeme. Kam? Na přehradu Pichanas. Martínku, zastav mi, koupím si meloun. Představa, že bude k večeři meloun, je pro Martina nepřijatelná, jelikož nechce mít zažívací problémy. Nechápu, o čem mluví. Seňora…es lindo. Beru ho. Dám na doporučení kluka, který seděl u cesty s hromadou melounů a z té velké hromady právě pro mě jeden vybral.

Na přehradě se do melounu pustíme a dokonale ho vydlabeme. Co tady smrdí? Nasává Martin okolní vzdoušek. Síra…čpavek…jedem pryč, zavelí. Krásný místo, ale nechci se otrávit nějakým smradem. Náš dnešní den končí v kempu Villa de Soto.

 

 

21. ledna 2014

Pojďme nazvat naše finále zájezdu flákačkou. Martin pospíchal z Patagonie, aby byl už blíž svým kaktusům kolem Cordoby. Vím, je těžké něco naplánovat. Splnil rychle, co si naplánoval, tak teď máme kaktusový lážo plážo.

Po nákupu se zastavíme v kostele. Pro mě je to vždycky nezapomenutelná atmosféra. Nikde nikdo a klid. Klid na chvilku přeruším mým chichotem, když zmerčím betlém s opunciemi.

 

 

Jak sladce ježíšek spinká. To je hustý. Po koupačce v řece míříme od světa, a ani nevíme kam. Po RP 15 na jih.  Analyzuju místo, kde si dávají dostaveníčko stovky a stovky bělásků. Kde? Spíš na čem? Na koňských koblihách. Na otázku Martina, co tam dělají, nedokážu profesionálně odpovědět. Sosáčkama sosají.

 

 

Konečně jiná krajina. Šutry, skály, balvany. Ten vzdoušek. Místo, zřejmě Los Simbolitos , na nás vybalí moseriana.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

 

Později nám přidává acantocalycia. Jen tak mezi námi, nevím, proč je Martin tak obdivuje. Nakonec spešl moseriana intertexta. Vždycky nás něco překvapí. Dneska konkrétně Cruz De Caňa. Ačkoliv ve jménu vesnice je rákos, stavebním materiálem dominuje kámen. Úhledná víska. Zastavíme před kostelem na tradiční siestu.

 

 

 

 

Copak se kroutí před námi? Řeka. S velkou radostí a rychlostí jsme se naložili mezi kameny a pozorovali shon malých pstruhů.

 

 

Nechce se nám odtud. Sázíme se, kdo najde první monvillejku.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

Klidně si ji najdi. Kumšt je najít platygonum. Určitě né zlatou kouli na poli. Martin zvítězil, což se dalo předpokládat. Nedaří se mu s plody. Ha, to je práce pro mě. Překousnu suchý plod, tvrdý jako kámen. Martine, pojď s tím pytlíčkem, nebo mi semena začnou klíčit v ruce. V brodu před estancia Jesutica La Candelaria myjeme auto. Přiběhl kůň a pěkně se zlobí. Vlezli jsme mu od cesty.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: GPopis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G

 

V zahradě kláštera monvilejky neztratily svůj půvab. V roce 2008 jsme prolejzali kolem starých původních kamenných zdí, dnes je všechno jinak. Kolem dokola natáhli špagát.

 

 

Hrajem si s polarizákem. Kdo bude mít modřejší nebe. Jo,jo, jo. Je to jasný. Martin má novější foťák, super třída kvalita. Náhled na display? Ach jo. Jeho modrá je hezky modrá.

To je vtipný. Argentinci se ho ptají na cestu. Osobně taky nevíme, kam pojedeme. Zřejmě nazpátek k řece. Voda…slunce…paráda.

Nezajedem někam na večeři? I tady se můžeme setkat s klamavou reklamou. Chtěli jsme ochutnat kůzlečí. Místo toho vytáhli z mrazáku rýžovou pizzu. Raději pojedem. Je divný jíst maso z kůzlete. Jedla jsem ho jako holka na statku a už tenkrát mi bylo divný, proč se podřízne mládě. Cestou všechny restaurace byly zavřené. Znamená to být pro dnešní večer vegetariánem. Vrtule a sýrová omáčka. Nocujem za řekou v kempu. Malý místo s příjemným personálem. Holce uklízečky jsem dala malý dárek.

Musím se zamyslet nad tím, proč vozím s sebou dárky jen pro holky. Protože na kluky se jen směju. Dobrou usměvavou.