O mně

Polní čísla MT

Účastníci zájezdu 2016

Kozí bolivijský příběh

Jsem koza rohatá. Vyprávím svůj kozí příběh. Jsem klasický autor?  Trochu jako autor si připadám, ale nejsem posedlá myšlenkou, že to, co napíšu, by si mělo přečíst hodně lidí. Moje kozí oči zazáří, nožky kozí poskočí, pokud jeden jediný člověk řekne: „Kozo, piš, čtu o těch tvých záletech na kaktusy rád.“

Kaktusářská odborná kritika může být ke mně tvrdá, tak jako byla tvrdá kritika ke scénáři Kozí příběh – Pověsti staré Prahy. Přijala ho negativně.Prý je hodně sexistický a nevhodný pro děti.  Můj Kozí příběh je definitivně pro děti nevhodný. Nejen pro děti, ale i pro některé citlivější povahy, protože hodně v příbězích voluju. Je sexistický? Myslí tím, že jedno pohlaví je méně důležité nebo schopné? Může to tak vypadat. Kdo si to myslí, zřejmě mu nějak uniklo, že jednotlivce lze posuzovat jednoduše podle charakteru znaků skupiny, do které patří. Koza ve stádu s kozly a kozlíky by měla být považována za jednoho z nich. Všichni se honí za kaktusy jako mlsná koza.

Můj Kozí příběh sexistický není. Co máme my dvě kozy společného? Jednak to, že jsme si na první pohled nové místo zpočátku moc nezamilovaly. Ona Prahu, já kaktusy. Ona žárlila na Mácu, já zas na kluky, protože tolik toho věděli.

Jaká je koza podle literatury a podle poznámek kozy?

Koza si potrpí na elegantní zevnějšek a ráda se předvádí (hlavně na lokalitě), je umělecky nadaná, miluje přírodu. Mohla by být nejšaramantnější bytostí na zemi, kdyby nebyla tak nestálá a pesimistická. Nikdy není spokojena se svým osudem a přivádí své spoluobčany (spolukaktusáře) až k zoufalství svými výroky. Své slabé stránky a vnitřní nejistoty zakrývá silnou arogancí. Je dotěrná, aniž by si toho byla vědoma. Je neovladatelná zmatkářka a nemá vůbec pojem o čase, má stálé zpoždění anebo na hodiny nehledí a žádá to od jiných i partnera, a tím je nesnesitelná. Přesto se umí zalíbit, je-li to v jejím zájmu. (Třeba když kluci nemůžou najít kytku nebo plody.)
Koza se přizpůsobuje s neobyčejnou lehkostí každému způsobu života, pokud to poskytuje aspoň to nejskromnější bezpečí (spát ve stanu). Je ráda, když se o ní mluví a sama ráda radí. Ale nevzdá se svých věčných vytáček a žalostných litanií. Vydává se za skromnou a mírnou, ač je založena rozmarně.
Koza se dá lehce připoutat, ale musíme počítat s tím, že sebou bude trhat na provaze. Chová se, jako by její osud nezávisel na ní samotné, ale na druhých. Ráda předstírá zvyk udílet rozkazy, ale ve skutečnosti je to ona sama, kdo je stvořen pro poslouchání. Je-li vedena dobře, může dosáhnout úspěchu a dokonce zazářit v kulturním povolání. (Jo, už jsem měla nějaké přednášky.)
Má vkus a šarm (má za manžela gymnofila, který teď nějak konvertuje k ariákům), který dovede využít pro svůj úspěch. Koza touží žít v bezpečí, sní o bohatém sňatku, velkorysém příteli či výnosné práci. Je tesána z materiálu kurtizán, parazitů, ale i velkých umělců.