O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Každej někam cestuje

aneb  ARGENTINA 2011

 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

 

10. ledna 2011 ...

 

10. leden 2011  

     Mylně jsem se domnívala, že ujíždíme před kapkami deště, ale po ránu už jsou zase tady. Venca má podložku pod stan ve tvaru kosočtverce a po ránu se pyšnil tímto symbolem. Kdo umí ten umí, dodal.

    Dnešní směr Tinogasta a Fiambala. Při průjezdu vesnicemi tu není vidět taková selekce na chudé a bohaté části, jako ve městech. Žijí tu movitější skupiny lidí, kterým není exteriér jejich domu lhostejný, společně s těmi ne moc movitými a i s těmi, pro které nová fasáda domu není prioritou. Honosné budovy upoutají nápaditou výstavní architekturou, masivní dveře, okna, na terase křesílka se stolečkem a upravené rozlehlé zahrady. Soused má dům bez oken, hlavně že má střechu a neprší mu dovnitř, dveře stlučené z prkýnek, plot z klacků a na dvorku skladiště všeho možného.

    Ať je to ten nebo ten, dědula či mladší seňor, oba dva se sejdou před domem a oba mají svítivě bílou vyžehlenou košili, oba dva jsou vymydlení a navonění tak, že ta vůně se prodere až k nám do auta. A ten klobouk mu taky sekne.

      V městečku Tinogasta si Martin u YPF pošprechtí s dvěma Němci, kteří si sem nechali dovézt obytnou Toyotu. Je po obědě a leze sluníčko. Kluci opět změnili plán trasy, tak snad dešti konečně ujedem. Na benzince v novinách čtu místní předpověď a pršet má až do úterý, to je do zítra. Podle dnešního plánu bychom měli dojet do Palo Blanco. Ve středu se jede ve městečku Fiambala Dakar. Tady budeme dnes večer a týmy Dakaru nepotkáme, protože Martin se tu odmítá zdržet. Dovedeš si představit ten mumraj? Nedovedu. Na náměstí začínají prodávat trička s nápisy a obrázky Dakaru.

     Blížíme se k Termas a oživují se mi vzpomínky na oázu klidu v horách. Podle počtu aut se dnes dá očekávat i větší návštěvnost. Je doba dovolených a prázdnin. I četnost informačních tabulí vzrostla. V naší piletě je teplota 37 stupňů. Hup! Pod malým, ale prudkým vodopádem si masírujeme záda. Mluvíme nějakou divnou řečí, všimla jsem si, že jsme neunikli pozornosti místních. Jedna holka nevydržela a konečně se zeptala, odkud jsme. Zpráva se šíří docela rychle, soudím podle postupující se laviny otáčejících se obličejů.

    Martin se rozjíždí a zesiluje volume svého vyprávění. Musím se smát. To moje, Martine, prosím tě neřvi, vypadlo první z Venci. Doufám, že Martin konečně uznal, že něco na těch jeho vycházejících decibelech snad i bude. Jsme vyčachtaní a plní svěží energie.

    Tak co, půjdem? My odcházíme a německý manželský pár, s kterým se seznámil Martin u pumpy, přichází. To bychom nebyli my, abychom se nepustili do konverzace. Paní je hovorná, zato její pan manžel zahučel do pilaty a s gesichtem jsem hógo fógo vyslal signál, s někým s Evropy se tu nebudu vybavovat.

    Shrneme to. Mají tu auto už tři roky a pendlují mezi Evropou a Argentinou, vždy vydělat peníze a zase se sem vrátit peníze utratit. Rozloučili jsme se a kluci už myslí na pivo. Opět sedíme před obchodem na chodníku a popíjíme, já jen pár loků. Chleba, to je moje gusto. Chuť na čerstvý pan dostávám ve stále kratších intervalech.

      A jak to bude v Palo Blanco?

     Zíráme na cestu. Z úzké hrbolaté cesty je dnes skoro dálnice. Má tu jet 13. ledna Dakar z města Fiambala.

 

    Bydlet tady může být i super. Z okna můžou sledovat závod. Možná tak několik prvních vozidel, ta dají do pohybu prach z cesty a průjezd vozidel zaregistrují podle jejich rachotu. Za vesnicí, když uvidím místo našeho nocování, si musím říct, dobrá práce.

 

    Je to taková oáza s několika stromy uprostřed kamenného průsmyku. Od minule tu postavili několik pecí na chleba a asado, několik míst k posezení, vybudovali přívody vody, napustili bazén a otevřeli nové fotbalové hřiště.

      Dominantou se stal rozlehlý svatostátek  za vyschlým korytem řeky.

  

11. leden 2011

     Ráno jsem se těšila, jak pozdravím gaucha, se kterým jsme se seznámili minule. Přijede na koni, takový malý vrásčitý, větrem ošlehaný pán. Opak je pravdou. Nově příjíždějící je seňor na prskoletu, seňor odulé postavy, s kulaťoučky růžovým obličejem a na hlavě naraženou basebolkou. V jeho pohledu vidím, že se mu něco nelíbí. Jedete s Dakarem?

    Samozřejmě, že ne. Vím, že chlap se musí začít chválit. Byla jsem tady před dvěma lety a bylo to tu moc pěkné, ale teď je to tu mnohokrát hezčí. Dobře jste to místo změnili. Mám ho seňora. Vyskočil mu tákhle široký úsměv i zuby jsem mu mohla spočítat. Rychle se musím něco zeptat. Prosím vás, můžete mi vysvětlit, jak pečete chleba a jak připravujete asado? Ochotně se chopil výkladu. Na roštu a na plechu a co je hlavně důležité, ty plechovky s olejem, maso se musí hodně pomazávat. Děkujeme za pohostinnost a možná někdy příště, loučíme se a pokračujeme do hor.

    Martin zpozorněl a našel novou cestu. Rychle na kopec a rychle to tu prozkoumat. Hošánkové, už teď jako správná bruja profesionálka mám jasno, že tady, tady kaktusy nerostou. Nevěří a lezou na kopec. Těžko se to někomu vysvětluje, buď tu schopnost máš, nebo si to musíš zasloužit. Taky že ano. Už mažou dolů. Vašek se blíží nějak podezřele rychle. Scéna jak z filmu, to nikdo tak nevymyslí. Na skále poprášené pískem se Vašek začíná točit na pravé noze, posléze na levé, ruce automaticky vystřelují k obloze. Jen sleduju, co dělá a nevím, jak zasáhnout, abych mu pomohla. Ustál to bez pádu, ale foťák je plný prachu. Musíš dávat bacha, dodává Martin.

    Nějakej kopec si vyhlídnu. Kluci,  tady jsou a tady taky. Pochvalu za nálezné ani nečekám. Dostanu ji, až najdu semeník. Pár sekund a mám ho taky. Venca vzdychá, semeník? To budeme muset psát lokalitu. Říkala jsem si, že letos moc kaktusů fotit nebudu, ale už v tom lítám. Tenhle je moc pěknej. Zalehám mezi kameny do polohy střelce a mačkám spoušť.

     Opouštíme města Fiambala i Tinogasta a mizíme do městečka Belén. Cestou potkáváme policejní auta, sanitky, dokonce i minibus z ministerstva zdravotnictví. Komplexní servis míří na Dakar. Za vesnicí El Pueblito je hřbitov s hroby a hrobkami. Je to jako s domy. Chodím sem ráda. Na hrobkách jsou obrázky s fotografiemi a podle nich si představuju, jací to byli lidé a co dělali.

   I u hrobu, teda jen u pyramidy z kamenů s dřevěným křížem beze jména, si představuju i podobu člověka a hádám, zda je tu pochovaný muž nebo žena.

    Kluci jsou mezitím před hřbitovem na lokalitě tefráků. Místní vtipálci, kaktusáři to určitě nebyli, si vypůjčili ze smetiště umělé květiny a odekorovali s nimi kaktusy. Co takhle vyfotit, zdokumentovat, pojmenovat, vystavit patent a napsat článek do Gymnofilu o novém suspecies Hřbitovní modrotefrákové kvítí? Literaturou se tu ohání i Martin. Že by svatební košile? Podává mi květ lobívky leukanty a žádá mě o ruku. I při velké romantice trochu zaváhám a ujistím se, zda náhodou nesmělý Venca, by taky nechtěl. Nechtěl, tak nadšeně přikývnu.

     Při těch námluvách nám nějak vyhládlo, tak zaskočíme do belénské restaurace. Vašek si objedná biftek a my s Martinem empanadas con carne a salát. Moc jsme si pochutnali. Kde to dneska zapíchneme? Los Nacimientos Termas. Šplháme autem v horách a je vidět, jak se tu tektonickou poruchou utvářelo pohoří. Něco neuvěřitelného, špičky desek trčících vzhůru k nebi.

Kde to jsme? Tak to je taky k nevíře.

 

Několik hliněných domků a ve dvou vytesaná do kamene vana. Ze skály vytéká do vany termální voda o teplotě 37 stupňů a to vše ve výšce 2300 metrů.

 Balada…už teď mám bezva nápad, že ráno se do vany naložím znovu. Je tu klídek. I Martin se zklidnil, cestou se zlobil na kámošku GPS. Prostě jeho logika a její systém si neporozuměly.

 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14