O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Každej někam cestuje

aneb  ARGENTINA 2011

 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

 

16. ledna 2011 ...

 

16. leden 2011

      Hned ráno v Campo del Quijano zajíždíme pro křupavý pan. Nemůžu odolat a odlamuju patičku. Nestačím ji ještě dokousat a už stojíme na nádraží, kde je vystavená historická lokomotiva ještě z dob, kdy fungoval provoz mezi Argentinou a Chile.

     

Za nádražím je lokalita gymen.

     Slyším křičet ptáka Terro Común a chci si ho vyfotit.  Jenže on je moc rychlý a dneska trochu vyplašený a uletí mi. Kluci chodí po lokalitě sem a tam se svěšenou hlavou a vydávají slova typu nic…nic…nic. Tak já vám je najdu.  Pár kroků a zavolám, mám ho. Za chvilku mám další a ještě k tomu kvetoucí. Raději ty jejich kaktusářské schopnosti nebudu dneska komentovat, prostě jim budu dělat radost.

 

    Západní předměstí Salty je místem velkých rezidenčních domů, domů s velkými upravenými zahradami, bazény, jezdeckým a tenisovým klubem. Něco pro místní smetánku.  Zato východní část Salty, tak to je ovšemže výstavní oblast. Obrovské rozsáhlé pozemky v mírně zvlněném terénu romantického údolí. Proč romantického?  Protože to nejsou domy, to nejsou vily, ale zámky, jako naše Hluboká, trochu v menší velikosti. Rozhodně velkolepá architektura a smysluplná. Harmonie a citlivost, to jsou charakteristické symboly. Tamhle je ještě volnej pozemek. Tady se nemůže stát, že by si tu někdo postavil nějakou opičárnu, která by se absolutně vymykala tvůrčímu záměru tohoto místa.

    Projeli jsme Metan a v Rosario hledáme nějakou kavárnu. Bez šance. Koupíme colu a nabijeme se chladivým nápojem před další lokalitou. Cesta na La Hoyada je klasická praška. Projíždíme rovinatou krajinou s rozlehlými pastvinami, s poměrně velkými stády dobytka. Míjíme ohradu s býky, míjíme ohradu, kterou Venca označuje za rozkošnou, protože je to ohrada s telátky. Ležela pod přístřeškem a každé mělo svůj pokojíček s miskou na vodu.    

        Jsme u cedule La Hoyada. Trochu znejistíme. Protože na malé zelené tabuli se třpytí bílý nápis Prohibido cezar. Co je zakázáno? Lovit je zakázáno. Neváháme, je rozhodnuto, pokračujeme.  Hledáme nějaký kopec, kde by prosvítala skála.  Stop a jdeme.  Prodíráme se křovím.  Svízel.  Kde ta se tady bere?  Chytá se všude. Martin prodírá cestu jako první a stěžuje si, že je na tom nejhůř. Všechno nabere on.  Nenabere.  Pro nás lepivých kuliček zbývá taky dost. Kluci mají zelené kuličky na kraťasech a Vencovi modré ponožky dostaly nový puntíkatý dekor. Moje hadry z army shopu nezklamaly. Sem tam nějaká kulička, absolutně odolný materiál.

    Máme je.  Kluky jedny zelený. Bayriana.

 Martin a Vašek jsou celí tumpachoví z dnešní úspěšné mise.

     Zastávka u potoka má být zastávkou k ochlazení našich zpocených těl. Vodička je teploučká.  Aby ne v tomto vedru. K vodě přilítají motýli a usedají na jedno místo. Asi jim taky pěkně vyschlo v sosáku.

 

Petro start. Výměna objektivu a jde se na věc. Přiletěl velký motýl, typuju ho na otakárka.

 

     Za řekou v ohradě zařehtali koně. Další výzva k focení.  Klid, klid, nejančit, pomalu se skamarádit. Vydávám stejné mlaskavé zvuky, jako když jsem byla malá holka a s taťkou jsem chodila kovat koně na jízdárnu.  Učil mě, jak mám s koňmi komunikovat.  Kontakt navázán, vůdce stáda zařehtal, přiblížil se ke mně a pak dal signál ostatním, to jen Tvrdíková, takže klídek.  To je zas moc velký klídek, pasete se, hlavy máte v trávě a fotit jen vaše vystrčené zadky se mi nechce. Lehce zamlaskám …dík, teď můžu fotit.

    Martin se už teď těší na bezva nocování v El Tala, nocování u řeky. Co když koryto řeky bude bez vody?  Raději se vykoupu tady a večer můžu znova. Kluci můj návrh odsouhlasili, neboť čachtat se ve vodě by mohli od rána do večera. Cestou do El Tala Venca škemrá. Dal bych si vychlazenou dvanáctku U bojovníků. Hahaha…salva smíchu. To nebude problém. Pivo jsme tu kupovali i minule. Nikde pivo ale nemají, jen v jednom obchodu a ještě poslední láhev. Co se tady děje? K řece putují davy lidí. A co je to za rambajs?  Blížíme se k řece taky a po několika minutách máme jasno. Je tu koncert.

    Jdem se podívat, všichni máme stejný nápad.  Ty jo, tady je nebezpečněji než v hlavním městě.  Skoro každý člověk, od dětí až po důchodce, drží v ruce sprej. Sprejem míří na kolemjdoucí a zasahuje svůj cíl jakousi pěnou. To je teda zábava.  Ten, kdo nemá sprej, má cigaretu a samozřejmě láhev piva. To je ten důvod, proč pivo zmizelo z obchodů. Žije to tady! V rytmu muziky se vlní i maminky a zároveň i kojí.  Foťák snad ani nevytáhnu.  Nevytahuj ho, rezolutně přikyvuje Martin. Obcházíme hloučky skotačících lidí až k podiu.  Tady stojí policie, tak doufám, že sprejové šílenství sem nedorazí.

      Chyba, policie odchází za podium a sprejeři stříkají všude.  Místní spratci jsou všude. Otočím se k řece. To je prča. Místní se koupou v řece v oblečení, někteří se jen tak usadili do řeky a poslouchaj duc, duc, duc, přímo z pozic z vody.  Martin nevydržel a začíná filmovat. Vyndej ho už taky, mrká na mě, ale dávej  bacha.  Musím říct, že u pódia jsou sprejeři ohleduplní, nechají se vyfotit a pouštějí mě blíž k podiu. Gracias. Policie se nám vrátila a vztahy navazující Martínek už komunikuje s policií. Vyzvěděl jméno hrající skupiny. Vyzvěděl, ale okamžitě zapomněl.  Tak ještě jednou , Petro, pojď sem. To je signál, že se mám přiblížit a začít něco šprechtit španělsky. Poprosím policajta, aby mi jméno skupiny napsal na kus papíru. Ferro Ban.

    Děkuju, bylo to bonito, adios a vamos. Jedeme, jedeme a zase jedeme dál a dál.  Hledáme místo, kde by se vedle sebe vešly dva stany. Nepropadat na mysli, vždycky jsme něco našli, najdeme i dnes.  Na slepé cestě u pole.  Světlušky létají, žáby kuňkají, měsíc jde do úplňku. Sovu jsme vzbudili trochu dřív, musíš letět na lov, holka. Fuj, to je horko, tak v tom hicu neusnu.   Ale usneš Venco,  to je tady normální noc, povzbuzuje ho Martin.

 

17. leden 2011

     Dnešní ráno začíná Venci větou. Ležel jsem úplně nahatej, ale vůbec jsem neusnul. Venca, člověk, kterej si hlídá svůj spisovný  projev, po probdělé noci, lehce přešel do hovorových výrazů. To musel být dost rozladěný. Je pravda, že horko bylo dost, ale během noci začal foukat větříček, místy i zesiloval. Jeho příjemné vanutí procházelo naší ložnicí. Dokonce zesílil tak, že aktivoval Martina k zatlučení dalších kolíků ke stanu.  Usnuli jsme, ale bouřka s deštěm nás probudila znovu.

      Mám sbaleno.  Fuj, to jsem se lekla. Ptáček kolibříček rychle zabrzdil za mou červenou hlavou. Přilákala ho moje barva poppy red, hlava vonící svěží vůní argentinského vzduchu. Cizí pták na blízku je konkurence pro Martina. Kam jde? Sametově oranžovou cínií mě opět žádá o ruku.  Už ani nemusím odpovídat, z mých očí Martin odezírá, že jsem to fakt dnešní ráno nečekala a že jsem stejně dojatá tak, jako předtím.  A co mi to dal vlastně za kytku, nevěděl, teď už ví.

    V El Tala, ti dva blázni, hned po ránu, se jdou zchladit do řeky. Do řeky, která se včera stala pro místní návštěvníky koncertu vodním gaučem.  Brrrr…taková zima. Sedím na břehu a nestačím se divit, jééé… ledňáček. Vidět tolik vzácných ptáků po ránu, milé dámy, to je nepopsatelný zážitek. Míjíme El Brete a začíná show.

     Hlavní protagonisté, Martin a GPSka. Martin jí vyčítá, kam mě, ty krávo, vedeš?  Zadal do ní správné  souřadnice  a my s Vaškem čekáme, co se bude dít. Martin prochází procesem samomluvy, na kámošku se už ani nepodívá, protože nás dovedla až do El Jardin.  Na rozdíl od Martina jsem ráda, že jsme sem dojeli. Ve vesnici jsou staré stavby, které sloužily k sušení tabáku.  Rodinné domky mají netypické první patro s balkonem. Na náměstí si vybudovali malý park, který je zajímavý netradičním řešením plochy. Jde o jakési hemžení chodníčků a laviček, a malou fontánou uprostřed. Fontánu zdobí dva keramické džbány, kterými protéká křišťálový pramen. Na kraji města vyrostlo malé satelitní městečko. Cedule na kraji vesnice nás informuje o tom, že tento projekt je aktivitou prezidentky.

    Za El Brete si vyšlápneme na bayriana.

 Martin vykřikne, no to je paráda, co tu dělá kaktus marsonerii?

 

    Tím okamžitě spustí diskuzi, jako co je co? Vašek míní, že je to v podstatě delaetii. Martin končí diskuzi malou výhružkou, pošlu fotku Schaedlichovi, je dobrej na gymna a uvidíme.

    Jeden krok…musím opustit Saltu. Milá Salto, tak vidíš, chtěla jsem tě vidět a viděla jsem tě. Nebrečím, jen si nesu trochu nostalgie.  Nic neslibuju, ale možná se někdy ještě uvidíme.

    Lokalita Los Chorrillos, to jsou skalnatá bayriana.

    Tak rychle, jako právě teď, jsem neviděla Martina vypadnout z lokality. Kde jste, volal na nás. Uvelebili jsme se s Vencou na skále kolem rostliny s krásným oranžovým květem. Venca jí opět obdivuje, ty jsi rozkošná.  Zřejmě patří mezi vstavačovité. V tomto případě zas já někomu pošlu fotku, a to Lumčovi, abychom měli jasno, o jakou kytku se jedná. Zaregistruju i několik gymen. A taky několik bodláků. Martinééé! Tak mi je nafoť. Chápete to? Chápu, bodláky moc ráda. 

     Projíždíme Sierra Medina a já si v duchu říkám, to je taková malá Zapata. Jen to odhazování šutrů z cesty mi nějak chybí. Víš, jak se to říká? Nikdy neříkej nikdy. A mám je tady. Vyskakuju z auta. Tak pojď, tebe vyhodím doprava a tebe hodím doleva. Když už si začínám myslet, že už teď pojedeme z kopce jako po másle, tak nejsem daleko od pravdy. Vystihla jsem to přesně. El Cajón  byl po dešti a voda přesunula jíl z kopců na cestu.  Neboj se, smyky vyberu.  Je to fakt jak rally. Martin se rouhá při pohledu na křížky u cesty.  Zůstalo jich tu docela už dost po průjezdu bahnem. Jen to dořekl a auto je ve smyku. Volně se přesouváme z cesty hlubokým bahnem do roští mimo cestu a zaplať Pán Bůh, auto se po dlouhé chvilce zastaví. Je to za námi.  Sluníčko vylezlo na kopec a my se zabahněným autem, vzorem skvrnité hyeny, míříme po suché asfaltce do města El Tucumán.

      Jako malé děti. Martin vyhodil z okna papír od bonbonu s karamelovou náplní a netušil, co se stane. Papír neodletěl do volné přírody, ale vrátil se okýnkem zpět do auta a přilípnul se mezi sedačku a Martinovo tričko. Venca zas zápasil s klíčkem od El Baňo a né a né to odemknout.  Přitom tvrdí, jak je to jednoduché, strčit a otočit.

    Ve městě Tucumán jsme dobře zaparkovali nedaleko centra. Venca měl jen jediný cíl.  Koupit kraťasy a dát si kafe. Martin to viděl na kafe taky a místo kraťasů zařadil cédéčka. Připojila jsem se k nim a jen jsem se nechala unášet cvrkotem velkoměsta.  Návštěva kostela k tomu neodmyslitelně patří.

    Venca mi položil otázku, ale nebyla to otázka typu ano či ne.  Nebyla těžká v těchto končinách. Petro, a co argentinští muži? Je pravda, že nejsem ten typ lovící a dychtící po opětovném pohledu za každou cenu.  Časopis není realita.  Abych mohla odpovědět, musím začít pokukovat kolem. Musím tvrdě konstatovat, že je to tu nuda. Dnešní podvečer  mi žádný symbol mužské krásy nepadl do oka.  Svým pokukováním zabiju dvě mouchy jednou ranou a číhnu se i na dámy a holky. Teda pánové, pokud vaše gusto jsou baculky s tučnou pneumatikou klepající se při každém nahnutí postavy, tak proč ne.  A ještě jim to vykukuje z pod trika. Děti jsou k sežrání. Tento rok se jich tu narodilo požehnaně.  Zřejmě jako každým rokem.  Při pozorování ženského pohlaví, mi nějak splývá jejich věk, špatně odhaduju, kolik let kdo má. Co se týče oblečení, je to tak, jak říkávala moje babička. Oblékáš se jako mladá stará. A to tu sedělo na každou v davu.

    Z města vyjíždíme až po setmění a míříme směrem na Concepción. Za městem je mnoho provizorních myček aut.  Z parkovacích míst máchají kluci rukama a dávají instrukce na dálku, jak se má zaparkovat. Naše auto by určitě potřebovalo generální úklid, vždyť to zaschlé bahno kolem dokola by chtělo oklepat.  Neboj, autíčko, umyju tě někde v řece. Asi po osmdesáti kilometrech sjíždíme z frekventované silnice a hledáme místo na nocování. Jde to docela rychle.  Našli jsme místo na travnaté cestě u pole s čímsi, čemu bývalý student zemědělky říká proso, proso vysoké.

 

 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14