O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Každej někam cestuje

aneb  ARGENTINA 2011

 

 
přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

 

24. ledna 2011 ...

  

24. leden 2011

     Ráno opouštíme naši ložnici v pískovně. Venca a jeho teplé noci nejsou kamarádi. Ve stanu se mu asi zadřel kohout od klimatizace, tak trpí horkem.  Jedeme směrem na Chepes  podél pohoří Sierra Argaňaras  do Molle Injerto.

     Martin hledá nějakou zajímavou cestu do hor. Zkouší jeden výstup drolícím se kamením, ale bez nás. Kameny mu podjíždějí pod nohama, ale je kamzík, zmákne to. S Vencou se usadíme u studánky a recitujeme jeden přes druhého… znám křišťálovou studánku. Docela nám to jde taky.

     A co teď?  Musíme  najít odbočku na La  Laguna.  Sen o modré laguně se nějak rozfoukal po několika ujetých kilometrech. Žulové balvany rozmanitých tvarů vykukující za trsy akácií nás pobízejí, šplhejte výš, šplhejte výš. Koryto řeky mi připomíná řeku Vydru na Šumavě. Jenže tam u nás šplouchající voda deroucí se přes balvany všechno přehlučí, skoro nic není slyšet. Tady…ani kapka vody, mrtvolné ticho. Je to spíš taková kozí stezka.  Velké kozy  přebíhají přes cestu a malá kůzlata poskakují zmateně za nimi. Doprovází nás Venci  monotónní  sténání, to je horko, to je horko.  Docela prudké stoupání, Martinovi se občas protočí kola u auta. Já si libuju. Kolem šutry a šutry a né žádná hluboká údolí nebo prudké svahy. Jsme v cíli.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\SAM_5682.JPG

     Vyrazila jsem na lokalitu jako první a chtěla jsem zakřičet, mám ho, jenže v tu chvíli jsem uslyšela dupot koní a to mě zklidnilo. Gaucho na koni vyháněl stádo krav na pastvu. Je impozantní, s jakou bravurností dovede ovládat koně a nasměrovat stádo.

    Už je pryč, můžu zakřičet. Jo! Mám ho! Gymnocalycium kroenleini. Ty jsou teda prťavý. Hezké kytky na skalkové lokalitě Molle Injerto. Roste jich tu dost.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\G.kroenleini,MT 11-508,Molle Injerto (18).JPG

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\SAM_5687.JPG

     V městě Chepes kupujeme empanadas. Prodavač nám je ohřeje v mikrovlnce. Docela jsme překvapeni, protože v malém obchodě mají navařená jídla. Rýži se zeleninou, kuřecí maso, grilovanou zeleninu a empanadas. A ty u nás vyhrály. Bafneš je do ruky a mňam. Slupli jsme je okamžitě.

    Bereme u YPFky benzín do auta a napadá nás  jít se někam zchladit. Sprchy benzínka nemá v evidenci, a tak se Martin ptá, zda není poblíž nějaké balneario. Hele seňor a aqua no problema? No! Hahaha , zasměje se Vašek. No…znamená žádná voda.  Vodu necítím, ale jen slunečníky, aspoň budem v chládku. Hahaha , to už se smějou víc oba dva. V balneariu bazén je, dlouhý 50 metrů, ale voda se právě napouští. Hledám sprchy. Jo, voda teče. Jdeme požádat seňoru k domku v rohu balnearia, zda se můžeme osprchovat. Samozřejmě, přikyvuje. Sprchy bereme útokem . Balneariem  se v pravidelných intervalech začíná prohánět vítr. Naši roztržití chaláni vše nechali na stolku. O některých věcech se nedá tvrdit, že odolají nájezdům větru, a vše zůstane na místě, kam se to položilo. Nejrychleji se vznášejí igelitové sáčky a míří k horám. Ty látkové pytlíky na semena si poskakují po písku a nabalují písek na sebe. A můžete prát znovu. Raději jedem, kaktusy za kostelem čekají. Opět se potvrzuj teorie, že stará lokalita se mění. Kaktusů je tady sporadicky. Zkoušíme další kopec za vesnicí. Venca se podíval na kopec a prohlásil, že nikam neleze, protože je moc horko.

     Má pravdu, prolézáme pod keři a přidržujeme se kamenů pod nimi. Toto pálí, toto pálí. Martin vidí první castellanosi, tak pokračujem v lezení. Další velký trnitý kytky se na nás šklebí  pod keři, ale až u samého vrcholu.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\SAM_5691.JPG

 

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\G.castellanosii bozsingianum,MT 11-509,Chepes Viejo 2 km východně (2).JPG

      Cesta trnitá je i dolů. Martin ty píchavé potvory překračuje a olamuje. Já je raději podlézám, spíš se pod nimi plazím. Venco, co jsi tady dělal bez nás?  Fotil jsem si posvátné místo s Correou.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\IMGP0375-01.jpg

     Martine, kam jedeme? Zajímá se Venciš. Chtělo by to nějaký potok. Vtipkuju, že to nepůjde, protože by se rozkachnil a zítra by s ním nebylo k vydržení. Valíme to po asfaltce na San Luis a za městem Chepes pozorujeme pasoucí se koně. Komentář Venci zní, ten má ale chutě v tom horku. Nemyslel tu trávu kolem, ale zaujalo ho jeho prohnuté tělo. Jenže to nebyla chuť na sex, ale potřeba si odskočit. Jsou to taky jen koně.  Jedna věc a každý vidí něco jiného. Jo a přesně tak to dělaj na lokalitě kaktusáři. Vidí stejnou kytku, jako my teď toho koně, a jeden řekne, úplně stejný kytky jako včera, druhý se zatetelí a lišácky pronese, curvespinum, nový podruh, či co?

     Večer tu máme místo jménem Candelaria. Menší městečko s balneáriem, Paradise.  Nejdřív koupit pivko, a pak se jít nahlásit do recepce. Dva bazény, teplota vody jako teplota vzduchu, 30 stupňů. Sprchy u bazénu jsou vytemperovány na  teplotu těla. Kluci dohodli s majitelkou, že nás tu přes noc zamkne a ráno nám její syn odemkne. Zaplavali jsme si, přinesli stolek a uvelebili se do plastových židlí kolem. Dneska nevařím, chleba od rána je křupavý a k tomu sýr se smetanovou vůní je lahodná kombinace.  V nejlepší zábavě přijde jakýsi místní dohlížitel cvrkotu tady. Prej, že tu nemůžeme být. Ptám se, kde je problém? Parkování? Stan? Po chvilku z něj vypadne, že tady bude zavřeno. Odkazuju ho na jeho šéfku a zopakuju mu verzi kluků. Seňora nám dovolila tady stanovat. Seňor se přesunul a už se víc neukázal. Kluci úřadujou. Evidence, čísla, lokality a pytlíky. Nad balneariem profukuje vítr, obloha zčernala. Snad z toho nic nebude.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\24 - Kopie\Nocování 24-25.1.2011,La Candelaria (2).JPG

  

25. leden 2011

     A bylo. K ránu prudký déšť, který vyhnal poslední návštěvníky z balnearia.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\26 - Kopie\Nocování 25-26.1.2011,La Candelaria.JPG

 Repráky doduněly taky. Několikrát během noci jsem se probudila a argentinské rytmy mě provokovaly.  Pojď  si zatrsat ! Šilo to se mnou ve stanu, ale ven jsem nešla. Kdo mě to přišel probudit? Ty jedno psisko. Rasa psa? Směska. Kluci se taky přidali do konverzace. Pocem, ty jedno miminko. Ty jsi holčička, viď? Dávám jí kousek chleba, žene se k tomu, kroutí ocáskem, žvanec vezme do tlamy a hned ho vyplivne. Fuj, co to je? No jo, ty jsi masová holčička. Sedíme docela dlouho, nějak se nám nechce odlepit se ze židle. Je tu hezky.

     Národní park Los Quijados je na rozdíl od parku Talampaya místem, kde chodíte jako v galerii, která má prosklenou podlahu, a nahlížíte jakoby do prahistorie z vrchu. I po tomto odpoledni říkáme, stálo to za to vidět.

 Popis: C:\Users\Petra\Desktop\argrntina fotky\25.1.do 5705\SAM_5699.JPG

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\25 - Kopie\SAM_5702.JPG

     Martin nás jsem nalákal na stopy dinosaurů. Měl pravdu, bylo jich tu hodně, nejzajímavější byl ten otisk podpatku stokilové dámy, která před námi začala svou prohlídku parku. Čas oběda, vidíme comedor a okamžitě zastavujeme. Dneska zvítězí melanesa a salát. Z domu vyběhne kluk a hraje si s mečem pro děti. Impuls ke hře. Nejdřív se vyzyvatele k boji zeptám, jak se jmenuje. Joel, odpoví jemným hlasem. Těší mě. Nemám čím bojovat, tak poprosím o pochvu jeho meče. Souboj začíná. Útočím, bráním se a dostávám zásah do ruky. Okamžitě si svou zbraň přehazuju do levačky a …zásah. Padám k zemi a posledním výdechem oznámím, soy muerte. Martin bere kameru a zahajuje natáčení. Na to tě mámo užije, prohodí. Joelovi se evidentně naše blbnutí líbí a po chvilce přináší meč svého bratra. Teď udělám výpad já a bodám ho přímo do jeho corazón. Ale Joel je tvrďoch a říká, že nemá srdce. Musíme se rozloučit. Dávám dárky všem dětem a hurá na kaktusy.

     Jsme nějak mrtví v tom horku. Vašek z horka a já z toho boje. Martin pobíhá po lokalitách. My dva tak bloudíme mezi keři a z našich úst vždy po několika pohledech pod keře vypadne slovo na pět písmen, několikrát za sebou. H…., h….., h….!

    Vlastně kecáme i o jiných věcech. Například o postavení ženy v této společnosti. Postřehli jsme ve všech restauracích  a comedorech, že ženská tu není nic. Takto to zhodnotil Venca a já jen musím souhlasit. I kdyby u stolu sedělo pět chlapů, číšník si urve ruce s pěti talíři, jen aby obsloužil všechny chlapy ve stejnou dobu. Naposled donese jídlo něčemu, kdo přišel s elitou národa. Ani se jim nedivím, obsluhovat něco s červenou hlavou.  

    Seňor a vy seňor…ubrousek, sklenička a příbor. Mě osobně je to fuk, protože flákotu masa jsem dostala stejně velkou jako kluci, někdy dokonce i větší. Ti kluci argentinský to nemají promakané do detailu. Nebo měli tušení jak moje babička, která při pohledu na mé kosti podezírala Martina z toho, že mi všechno sežere a na mě nic nezůstane, ale opak je pravdou. Já to byla, která vždy zamávala s chlebem a Vaškovi na snídani zbyl jen malý žvanec.

    Cesta směrem  k San Luis je jednotvárná, keře , keře a zase keře. Rovina, asfaltka, kamiony a ještě k tomu nám zas pěkně zatopili pod kotlem. Konečně zvrat, další lokalita je v tanci striglian. Kytky jsou všude, kam se podíváš. Nuda pánové. To není žádná výzva. Najít pěknou kytku? To je jako když jdeš u nás na houby. Dobrý den pane, tak co? Rostou, rostou? Rostou.

Je večer a mraky jsou tady. Copak nám dneska přinesou?

    Zajíždíme do vesnice, která ve svém názvu nese Las Termas. Potkáváme paní, která je z Kanady, z Toronta. Přijela do Argentiny s rodiči, když měla jeden rok. Kolik jí může být? Tak 65? Tady má casa del campo a dům ve městě Mendoza. Smůla. Anglicky neumí. Prozradila, že tady žije se synem a pozvala nás k sobě domů. Prý můžeme klidně stanovat u ní na zahradě. Zmínili jsme se o Termasu. Kdepak, tam nejezděte. Jakmile zjistí, že jste cizinci, tak vás oškubou. Musíte mluvit perfektně španělsky, nebo být odtud. Tady jsou lidi takoví, ale v Mendoze, teda ne.  Odmítám její pohostinnost, protože kluci už si představují, jak tato čiperná paní mluví a mluví. Konverzace s babčou ve španělštině je odradila. Srabi. Mě taky. Do postýlek bychom se jen tak nedostali. Poděkujeme a popřejeme hodně zdraví. Adios.

    Dneska zapíchneme kolíky ve vísce Saladillo. Je to směrem na La Toma. Petro, vzpomínáš si, už jsme tady spali minule. Jasně, to je bezva. Venca si brumlá pod už docela dlouhými stříbřitě se lesknoucími vousisky, tak hezké místo a bez sprchy? Potok ho neuchvátil.

    Ty zhejčkanej Pražáku! Jdu vařit. Začíná krápat a déšť nabírá na síle. Vlezu si k vařiči do kufru. Lije. Kluci, rychle do auta, zavírám dveře kufru. Večeře bude dneska v jídelně. Podáváme gulášovku. Martin na Vencu, nebo Venca na Martina, přesně nevím, čí nápad to byl, ale znění si pamatuju doslovně. Jsme to ale blbci! Můžem se osprchovat deštěm. Jak řekli, tak taky udělali. Sedím v autě, zleva na Adama Martin, zprava Vašek. Martin jen tak, Véna si před symbol svého mužství hodil ručník. A dobře udělal.

    Vůbec se tu nenudím, až na ty méně propracované detaily lokalit, povzdychl si už osprchovaný Vašek. Jó, to kdyby tady byl Červeňas, tak ten má vše zpracované do nejmenšího detailu. Hmmm …ty tvoje improvizace, Martine?

Stále poprchává a v dálce se i zablýsklo.

 

26. leden 2011

     San José De Los Chaňares se stává takovým malým rájem klidu. Zastavit se tady místo ranního rozjímání, napadlo Martina. Údolím se přes velké kameny prodírá řeka. Křišťálová voda se dnes převlékla do bahnitého hávu. Povedlo se jí to hravě. Vymlela břeh a strhla s sebou kusy bahna.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\26 - Kopie\SAM_5712.JPG

     Potkali jsme se tady se seňorem , který po noční bouřce obchází cestu od jeho estancie až směrem k řece. Lopatou do děr v cestě přihazuje hlínu. Takový místní cestář na volné noze. Potřeseme si rukama. Nabízí nám tady  místo k odpočinku i na delší dobu.  I  když je tady tak krásně, musíme pokračovat. Děkujeme a loučíme se. Slída kolem cesty podmiňuje iluzi o tom, že je tady stříbrná žíla.  Pak se objevuje pampová tráva.

    Vzpomínáme s Martinem na staré časy. Chceš Vašku vidět onyxový lom? Jo? Jedem.  Ráda se tam vrátím. Za Los Mebrillos hledáme kytky. Petro máš? Jo, ale jen Vaška tady. A hezky kvetu, zavtipkuje Vašek.  Martin má dneska první úlovek a říká jim malý modrý. Já mám jen achiracense.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\26 - Kopie\G.achirasense kanradliae,MT 07-131,San Jose de los Chaňares (9).JPG

 Musím se víc snažit. No jo, se to řekne. Jsou tu a na skalnatém výběžku. Moje první. Jak tomu nadáváte? Poeschli? Dík.  Santera santa Isabel Los Memrillos, poeschli, achiracense.

    Malé modro zelené či zeleno modré? Hmmm… to je podle toho, jak na to svítí sluníčko? Nebo podle toho kolik jsi vypil piv?

     Vencovi se v Cantera santa Isabel líbilo. Do kapsy si strčil kousek onyxu a byl velice spokojen.  Mně se povedl zajímavý fotografický kousek. První záměr byl jít vyfotit ptáky papouchy, jenže ti frnkli, jakmile mě uviděli. Chtěla jsem mít lepší záběr a přiblížila jsem se moc blízko. Prošlapuju trávou, koníci odskakují. Fotit hmyz není špatný nápad. Větší koník je gentleman a skočí na zeď polorozbořeného domu. Koníček jako z Ferdy Mravence, jen si pro dnešní den změnil fráček.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5726.JPG

     Nedýchám, ke stromu obsypanému kalichovitými oranžovými květy přilétá kolibřík. Rychle zaostřit a ruku na spoušť. Je rychlej. Vše opakuju několikrát znova a znova. Ty vole, mluvím sama pro sebe, mám ho. Model nasávající nektar, model  sednoucí si na vteřinu na větev a naposled model ptáčka kolibříčka, který se zastavil a pošeptal, tak holka, dneska od tebe honorář nechci. Štěstí jménem foto se usmálo.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5732.JPG

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5729.JPG 

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5734.JPG

     Pokračujem na La Toma. Kluci hledají zajímavou lokalitu na průzkum. To je terén, jdem to prověřit. Na místě u estancie Don Antonio za Paso Grande najdou další morroense.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\26 - Kopie\G.morroense,MT 11-513,Est.Don Antonio, 8.5 km JZ Paso Grande (4).JPG

    V dálce vidím třpytit se hladinu rybníka. Musím přelézt plot, abych mohla lépe fotit. Jenže nechodím potichu tak dobře jako indiáni a vyplaším všechno, co tu je. Zaktivuju celou rodinu ptáka Terro Común. Ty brďo, to je křiku a výstražně varujícího poskakování. Kdybych to tušila, tak budu jako myška. Jenže kdyby, jsou chyby. Přeletěli na druhou stranu a to je pro můj objektiv zapeklitá situace. Je to daleko.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5773 - Kopie.JPG

     Bejk se sem přišel napít a tomu moje přítomnost nějak nevadí. Jejda. Dnešní den je dnem na ptáky. Kondor krouží nade mnou. Jsem ve střehu a myslím, že ho mám taky . Jo, jsi na kartě taky, ty vznešenej ptáku.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\SAM_5756.JPG

       To bych nebyla já, abych se nezastavila na pokec u ohrady s koňmi.

Popis: C:\Users\Petra\Desktop\26 - Kopie\SAM_5759.JPG

      V La Toma ukazujeme Vaškovi prodejnu onyxu. V sousedním obchodu kluci kupují vínko. Nesmíme zapomenout  zastavit se v pekárně. Prosím, chleba a koláčky. V San Jose del Morro, kde je naše další zastávka, se do koláčků okamžitě pustím. Tak si je všechny sněz, říká Martin. Má moc smutné oči. To mu nemůžu udělat. Musím se moc přemáhat. Uvidíme ráno, jak silnou vůli mám.

 

 

 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14