O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt
 

Gymno - deník
Argentina 2007 (6)

 


část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13


12. ledna 2007
Ráno se vracíme na prašku, kde 12 km severně Saladillo a 4 km od Arboleda děláme další průzkum kaktusové vegetace. Na lokalitě rostou Gymnocalycium sp. MT 07-129, která nejdou jednoznačně zařadit ani jako borthii a ani jako poeschlii. Odbočujeme do leva směr Los Chañares, kde je v nádherném prostředí na řece přírodní koupaliště.

Lokalita Los Chañares


Škoda, že je dopoledne. Zde by bylo krásné nocování. Říkám si, že při příští návštěvě Argentiny této možnosti využiji. Kromě koupání samozřejmě nacházíme Gymnocalycium achirasense kanradliae MT 07-131 a opět jako všude v této oblasti G. poeschlii MT 07-130. Od řeky se vracíme a jedeme směrem k hlavnímu městu provincie San Luis. Kousek před městem v oblasti El Volcán je při silnici docela pěkná pizzerka, a tak se necháme zlákat na řízek z kuřete a papas fritas.

Gymnocalycium achirasense kanradliae, MT 07-131


Klikni pro detail

Gymnocalycium  poeschlii MT 07-130, Los Chañares


V hlavní městě  dnes musíme vyřešit problém se závěsem výfuku. Mám strach, že výfuk každou chvíli ztratíme a oprava se značně zkomplikuje. Ve značkovém servisu Renault bohužel potřebné závěsy na tento typ auta nemají a čekat na objednané díly není čas. Prodavač nás ještě posílá do opravny, kde je situace stejná. Naštěstí v Argentině je automotoklub, který se zabývá mimo jiné i pomocí v nouzi. Přítomný technik po prohlídce vozu nakládá Tomáše a po chvilce se vrací s potřebnými díly. Když jsou kontakty, tak lze i v Jižní Americe sehnat skoro vše. Musím říci, že mě překvapuje, že za  tyto služby motoristům se nic neúčtuje.

Neprůjezdná silnice po deštích


Vyjíždíme z města. Dnes nás ještě čeká jedna lokalita, kde prováděl své sběry Jorg Piltz. Bohužel cesta je asi po 20ti km natolik erodovaná od předešlých dešťů, že další jízda k estancii, kde je tato lokalita, by byl velký hazard. Proto se již skoro za tmy vracíme a před San Luis stavíme stany před vjezdem na soukromé pozemky. Naštěstí to nikomu  nevadí, a tak noc proběhne v naprostém klidu.

Klikni pro větší obrázek

Lokalita D. Donovan, Villa Dora, JV San Luis

13. ledna 2007 
Kousek za naším nocovištěm jsou pěkné kopečky, které už jsou součástí Sierra San Luis.

Tilandsia, Villa Dora

Prodíráme se s Tomášem hustým křovím, ale na vrcholu jsou už travnaté plácky se skalními výchozy. Konečně vidím, jak vypadá Gymnocalycium fischerii MT 07-132 blízko typové lokality.

Gymnocalycium fischerii MT 07-132

 

 

Gymnocalycium fischerii MT 07-132

Je to zase takové velké zelené. Rostliny jsou do průměru 12 cm, ale je jich zde poměrně málo. Před San Luis, vlevo u cesty, je hned u silnice lokalita, kde je rostlin poměrně hodně a některé jsou dokonce v květu. Bohužel na typové rostliny od Volcánu nám již nezbude čas.

Po mírném bloudění po dálničních obchvatech okolo hlavního města se trefujeme na hlavní silnici do provincie San Luis. Dva kilometry od San Pedra je nádherná lokalita Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133.

Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133

 

 

Gymnocalycium striglianum oenemum MT 07-133

Společným znakem těchto kaktusů je stříbrná epidermis. Rostou převážně na plotnách vyplněných hrubým říčním piskem na plném slunci. Při cestě k Národnímu parku u San Antonio navštěvujeme ještě jednu lokalitu těchto krásných kaktusů. Naproti přes cestu se občerstvujeme studeným pivem a ptáme se na cestu do parku. Hned po 1 km je u cesty vjezd a veliký poutač. 7 argentinských peso není na místní poměry málo, ale chce to si trochu  odpočinout od kaktusů. Prašná cesta vede s několika zastávkami k místnímu pohoří, kde je konečné parkoviště. Zde je již udržovaná vyhlídková trasa po okolí, kde jsou údajně bohatá naleziště fosílií dinosaurů a taky dinosauří stopy. Nevím jak kluci, ale já jsem žádného dinosaura a ani jeho pozůstatky neviděl. Je to však rozhodně krásné místo, které stojí za návštěvu.

Nocování z 13. na 14. 1. 2007

Přesouváme se k Lujan, kde odbočujeme doprava na San Francisco del Monte de Oro. Po 3 km je typová lokalita zlatotrných Gymnocalycium ochoterenai herbsthoferianum. Kytky zde rostou v poměrně hustém porostu, a tak se zde špatně pohybuje i fotografuje. Jelikož se blíží večer, přejíždíme blíže k San Franciscu, kde se pokoušíme postavit stany. Je však tak veliký vítr a musíme najít nějaké ubytování. 

V městě je penzion, podle majitele již obsazen, a tak přejíždíme do Lujan, kde jsme viděli poutač na cabaňas. Na okraji města nalézáme neoznačený penzion.  Příjemný majitel nám za 100 AP nabízí docela slušné ubytování v jeho rekreační chalupě. Je už úplná tma a nabídku s díky přijímáme. Jede před námi autem a asi je i majitelem veřejného osvětlení v ulici, protože zastavuje u sloupu a zapíná světlo. Povléká postele a s přáním dobré noci nás opouští. Teče teplá voda, je zde funkční sporák a pokojík s postelema. Teplá sprcha, zálohování dat, praní semen,vaření polévky a konečně jdeme spát.


14. ledna 2007
Ráno dělám několik foto našeho cabañas. Vítr se již úplně utišil a dokonce se občas ukáže i sluníčko. Součástí chaty je rozlehlý pozemek, bohužel nevyužívaný. Tak si říkám, jak dlouho to bude ještě trvat a ceny pozemků polezou strmě nahoru i v této krásné zemi. Ještě vrácení klíčů a můžeme vyrazit.

Gymnocalycium ochoterenei cinereum MT 07-142, San Francisco Del Monte De Oro


Osm kilometrů od Lujan směrem k San Francisco del Monte de Oro jsou otevřená vrata do estancie. Cesta vede kolmo k sierra a to nás velmi láká. Auto necháváme raději před vjezdem, což jak se později ukáže, byl dobrý nápad. Jdeme asi jeden kilometr a při průzkumu nalézáme několik Gymnocalycium ochoterenai MT 04-140. Těžko říct, ke které variantě tyto rostliny přiřadit. Nemají světlé trny a ani nejsou čokoládové, jako Gymnocalycium ochoterenai cinereum, které roste již nedaleko. Spolu zde také rostou Gymnocalycium schickendantzii MT 07-141. Při návratu zjišťujeme, že vrata jsou již zavřená. Před městečkem nalézáme první lokalitu tmavých Gymnocalycium ochoterenai cinereum MT 07-142.

Přejezd do San Francisco del Monte de Oro


Rostlin tu neroste velké množství. Jsou to poměrně malé kytičky do velikosti 6 cm. Lokalitu brzy opouštíme směr San Francisco a hledáme prašku, směřující ke Carolina, ruta č. 9. Za městem je nádherná příroda s palmovými háji. Za brodem zastavujeme a hned u cesty jsou mírné svahy, plné Gymnocalycium fischerii.

Gymnocalycium fischerii MT 07-143, San Francisco Del Monte De Oro,
cesta na Carolina


Tolik kaktusů pohromadě, to je nádhera. Gymna zde doplňuje Notocactus submamulosus a E. aurea. Vracíme se do města, kde se krátce zastavuje na náměstí u kostela.

Kostel v San Francisco Del Monte De Oro


Další lokalita je na propojce k Pozo del Molle, kde se všude vyskytuje tmavé cinereum. Zastavujeme hned kousek za městem. G. ochoterenai cinereum MT  07-144 zde roste převážně na  vertikálních skalních výchozech. I staré rostliny jsou nejvýše 7 cm veliké.

Gymnocalycium ochoterenai cinereum MT 07-144, Pozo del Molle


U Quines, kousek před Talita, je  lokalita G. ochoterenai typ MT 07-145. Je to stará lokalita, veliké keře a akáty, pod nimi rostliny až do velikosti 15 cm.

Gymnocalycium ochoterenai typ, MT 07-145, 10 km před Talita


Bohužel místy lezu po čtyřech, protože jinak to nejde. Současně se zde vyskytuje G. schickendantzii MT 07-146 a Acanthocalycium violaceum. U El Molnár zastavujeme ještě na jedné lokalitě G. ochoterenai MT 07-148. Projíždíme krásným prostředím v horských roklích Quebrada de Cautana. Místy projíždíme brody u kterých jsou roztroušené domečky chovatelů dobytka. Konečně se krajina otevře a nás čeká známá typová lokalita Los Chañares. Zastavujeme 2,7 km před osadou. G. berchtii MT 07-150 jsou nádherné kytičky, rostoucí převážně v mechu.

Gymnocalycium berchtii, MT 07-150, Los Chañares


Většina rostlin má známé černé trny, ale najdou se i velice efektní světlé. Je zajímavé, že pokud je mi známo, světlotrná forma se doma při výsevech nevyskytuje. Asi po půl hodině přijíždí majitel pozemku se svým pomocníkem se podívat, co že se mu to děje na jeho pozemku. Asi viděl zaparkované auto u plotu. Na lokalitu není totiž z cesty vidět. V ruce mají připravené mačety, asi zde nečekali šílence, který si tady budou fotit kaktusy. Vše se ku spokojenosti všech vysvětlí, majitel nám dává souhlas s pobytem a odjíždí s pomocníkem na kole. Jelikož už ubývá světlo, neradi opouštíme lokalitu. Rádi by jsme si konečně dali nějaké teplé jídlo, ale opět se nám to v městěčku  Santa Rosa del Conlara nedaří. V nějaké snobské herně si alespoň dáváme pivo a přesouváme se na křižovatku Los Duraznitos, kde se odbočuje na prašku k Los Chañares. Je zde krásný kachňáček s nízkou travičkou. Stavíme stany a vaříme naší oblíbenou gulášovku z Vitany Byšice. Krásná večerní atmosféra. K vodě se přišlo napít pár koní. S pohledem na všudepřítomné světlušky jdeme na kutě.


15. ledna 2007
Noc proběhla opět v naprostém klidu. Vracíme se asi 3 km směrem k Los Chañares. Hned za plotem jsou G. borthii MT 07-151. Je to opět loňská Tomášova lokalita. Musím říci, že zde rostou pro mě jedny z nejhezčích G. borthii, které jsem měl možnost v Argentině spatřit.

Gymnocalycium borthii MT 07-151, Los Duraznitos


Vracíme se na křižovatku, kde jsou krásné skalkové pláně a na nich rostou miniaturní G. borthii MT 07-153 a G. berchtii MT 07-152. Chvíli mi trvá, než se naučím tyto rostlinky od sebe rozeznávat. Opět se potvrzuje, jak prostředí má vliv na vzhled rostlin na lokalitě.

Gymnocalycium borthii MT 07-153, Los Duraznitos, u křižovatky


V Santa Rosa se ptáme docela hezké policajtky na cestu do Concarán. Chceme udělat takové kolečko a vrátit se do Santa Rosa.V městě nabíráme benzín a po jednom pokusu se trefujeme na tu správnou prašku. Navštěvujeme dvě lokality, kde rostou opět velké modré MT 07-154 a 07-156. První se jmenuje Arroyo las Mañas a druhá Los Alanices Puerta Colorada. U Las Chilcas se rozhodujeme zastavit.

Gymnocalycium ochoterenai MT 07-157, Las ChilcasJe zde zajímavý terén. K našemu velikému překvapení nalézáme nádherné čokoládové rostliny s černými trny. Rostliny přiřazujeme ke G. ochoterenai, ale pokud je nám známo, tak v této oblasti žádné nálezy tohoto druhu nejsou. Chtělo by to čas a tuto oblast pořádně prozkoumat.

Gymnocalycium ochoterenai MT 07-157, Las Chilcas


Při zpáteční cestě Santa Rosa se trochu na neznačených praškách zamotáme, ale Tomáš to pomocí kompasu nakonec vyřeší. Jsme docela hladoví, a tak se opět pokusíme sehnat nějakou restauraci, kde by jsme se konečně navečeřeli. Nakonec se nám to v jednom bistru podaří. Dáváme pollo, papas fritas a pivko. Po chvíli si k nám přisedá připitý host, který se představuje jako majitel okolních polností.Vypráví, že je z Merla. Překvapuje znalostmi vážné hudby a zejména ruských klasiků. Kupodivu zná Smetanu i Dvořáka, ale říká, že se mu zamlouvá dramatičnost ruské hudby. Říká, že ho musíme zítra na jeho statku určitě navštívit. Víme ale, jak by takové pozvání dopadlo. Sice by to bylo zajímavé, ale den by byl v tahu, a tak se pokoušíme různě vymluvit. Musíme alespoň vyhovět jeho nabídce a přespat na oplocené louce, kde má zavedenou pitnou  vodu a zbudované ohniště. Doprovází nás ve svém terénním voze, docela ožralý, stodvacítkou přes město.

Nocování z 15. na 16. ledna 2007, Santa Rosa del Conlara

 

 

 

 část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13


Autor: Martin Tvrdík
E-mail: tvrdikmartin@seznam.cz