O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Patagonie a střední Argentina 2008

Termín: 3.11.2008 – 16.12.2008
 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14
 
 

 

6.11.2008

     Ráno nás budí sluníčko a křik místního uřvaného ptáka. Tento borec se vyskytuje na většině území Argentiny a jeho správné místní jméno je Tero común, jak později zjišťuji se zakoupené literatury. První naší dnešní zábavou je nákup map a atlasu v hotýlku ACA, což děláme  k pobavení manželek prakticky celou dobu cestování po Argentině. S odůvodněním, že tuto mapu již sice 2 roky máme, ale tahle je letošní, plníme naše zavazadla, abychom pak při balení nadávali, kolik to zase všechno váží při zpáteční cestě. Sice polévky a salámy jsou  pryč, ale kameny a tiskoviny to bohatě převyšují.

   Provinční kontrola při vjezdu do Patagonie proběhla jako vždy bez problémů. Dotaz, zda nevezeme maso a ovoce /banány kupodivu nevadí/ a můžeme vyrazit na lokalitu La Adela. 

 Po několika km nás opět čeká kontrola, protože zase vyjíždíme z Patagonie a vjíždíme do provincie La Pampa Zastavujeme přesně podle údajů Jardy a vcházíme do buše hledat místní formu G. brachypetalum se silnými trny. Doma už mám vypěstované slušné rostliny a tak se těším, že je budu moci porovnat z kytkami z přírody Bohužel ani při 2 hodinovém hledání nenalézáme ani jednu rostlinu, přesto, že asi 1/5 km od silnice jsou vápencové výchozy, o kterých si myslím, že jsou na růst těchto rostlin ideální.  Postupně si zvykám, že už Patagonie není na gymna tak panenská, jak to bylo v době, kdy tu brouzdal Jarda Procházka. Naštěstí ostatní rostliny a zvířata nám to bohatě vynahrazují.

    Na pumpě bereme benzín a dáváme tradiční kafe con leche. Opět přesun do Patagonie a s tím spojená provinční kontrola. 30 km za Rio Colorado, což je mimochodem taky známá Jardy lokalita brachypetal, odbočujeme do leva na Generál Conesa. Asi 5 km před osadou je mírná vyvýšenina se šterkovým podložím. Tam to určitě poroste. Ihned po výstupu z auta nalézáme pod akáciemi první kvetoucí G. gibbosum ssp.brachypetalum MT 08-323.

 

 

 Připadám si jako čmelák, který poletuje od kytky ke kytce. On ale kaktusy opilovává a já je jen fotím. Našli jsme v Patagonii málo lokalit, kde je tak hustý výskyt , Na většině míst se najde jen několik většinou osamocených rostlin.

  Po ruta 251 je to do San Antonio Oeste, a tím i k moři, 85 km. Jelikož se blíží večer, tak se už těším, jak strávíme první noc u Atlantiku. Místo na pláži jsme sice našli, ale bohužel je tak silný vítr, že by byl jemný písek všude, včetně fototechniky, a tak raději od tohoto záměru rychle upouštíme. Najíždíme opět na mezinárodní Ruta 3 a po 60 km odbočujeme doprava na Minas Geotécnicas, kde po pár km nalézáme krásně schované místečko v místní pískovně. Vítr tady už zdaleka nemá takovou sílu jako na pobřeží, a tak v klidu stavíme stany. Je už také znát časový posun, protože je před 21 hodinou a je ještě vidět. 

 

 7.11.2008

 K ránu je teplota okolo nuly, ale to je v Patagonii docela normální. Spacáky máme do – 25 st. A tak se nic významného neděje. Hůře je na tom Lumír s Danou. Prý prohlásil, že v Argentině je všude pařák a tak stačí spacáky z Makra za 200,-Kč. No budou to muset těch pár dní, než se přesuneme do střední Argentiny nějak vydržet. Myslím, že je už vyléčen a příště  bude raději počítat i s tím, že v noci někdy mrzne.

   Dnešní den máme naplánován okruh po patagonských praškách ,Arollo los Berros, Arroyo de la Ventana a Sierra Grande. Poté najet na hlavní a vyhledat v Puerto Maryn servis na kontrolu našeho autíčka.

   První lokalita je Mina Gonzalito, 5 km severně, kde poprvé vidíme v přírodě zástupce typické patagonské kaktusové flory Austrocactus patagonicus MT 08-324 a hned v květu.

 

 Roste zde spolu s Tephrocactus darwini, jako prakticky na všech okolních lokalitách. Je veliký vítr a tak jemné prachové částice ve vzduchu způsobují, že je takový zvláštní opar. Nepůsobí to na mně zrovna příjemně, a to nemluvím o prachu z cesty, který už proniká i dovnitř do vozu, přestože jsou všechny okna zavřené. Na další lokalitě je to obdobné, jen se přidává ojediněle G. chubutense MT 08-325.

 Následující lokality Apollo los Berros, Arroyo Ventana a Sierra Grande, opět předešlé kaktusy a navíc první výskyt Pterocactus australis MT 08-326.

 

 

 Gymnocalycium chubutense MT 08-327a 328 zde trpí okusem zvěře, asi lam nebo koz a tak mají jen malé rozměry a jsou většinou silně poškozené .Počasí nás nutí ukončit průzkum této oblasti a přesunout se do 150 km vzdáleného Puerto Madryn.

    V informačním centru, kde se Petra naštěstí domluví v angličtině, zjišťujeme, že nejbližší značkový servis na zajištění kontroly Citroenu je v Trelew, kde nás v 9.00hod druhý den /je sobota/  provedou kontrolu. Přejíždíme do tohoto města a podle průvodce nalézáme přijatelný volný hotel. Ubytování na ulici Rivadavia je vcelku přijatelné jak kvalitou, tak i cenou a tak zde strávíme dvě noci. Večer se vyrážíme najíst, ochutnat víno a nasát trochu té argentínské městské atmosféry. V restauraci zapomínám na zemi batoh z celou fototechnikou. Naštěstí po mém návratu za několik minut mi obsluha restaurace batoh v pořádku předává.

 

8.11.2008

 

Ráno při snídani zjišťujeme na televizi dva časy. V dosahu televizního vysílání jsou dvě časové pásma. Jelikož musíme být přesně v servisu, tak se raději ptáme recepční,  kolik je to vlastně hodin. V servisu jsme chvíli pře 9 hod. Vše proběhne hladce a tak můžeme ještě před polednem vyrazit do místního muzea dinosaurů. Přejíždíme do Rawson a Playa Union, které je moderní rekreační centrum. Nás ale zajímají úplně jiné věci. Přejíždíme několik stovek metrů za město, kde prakticky úplně na pláži nalézáme v písku veliký počet G. chubutense

MT 08-329, zapuštěných v písku a veliké trsy Maihuenia patagonica.

 

 

  Největší gymno má 18 cm v průměru a asi ctihodné stáří. Je zajímavé, že kousek odtud, u Puerto Madryn, sbíral Jarda Procházka své pověstné malé chubutense. Podmínky budou velice podobné, ale rostliny u Puerto Madryn byly dle vyjádření jen miniaturní. Buď to byla mladá populace a nebo se jedná vývojově o něco trochu jiného. Ještě zkoušíme druhou stranu města, ale zde je jen městské smetiště a tak přejíždíme ke Gaimen, kde přes dobré  podmínky také žádné gymna nenalézáme. Večer opět návštěva Treléw a večeří v podobě „empanadas“, což jsou taštičky plněné zeleninou, masem a nebo sýrem, dle vlastního výběru. 

 


 


přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

Autor:
Martin Tvrdík