O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Argentinské pohledy (2008) - Petra

 

Kapitoly

My dva * Pohled do krajiny * Původní obyvatelé,oko astrologa * Trochu historie * Život v Argentině *  Argentina a umění * Jídlo a pití * Startujeme * Kdo podojil tu krávu * Akce tepláky * Atlantický oceán * Vidět hada * Ty jseš ale kostra * Smrad nenafotíš * Peninsula Valdés * Duhová kulička * Zabili krávu *  Aurakárie * Sklípkan vs. Martin * U tří černých křížů * Tam kde R je Š * Walle de la Luna * Cuesta de Guanchin * Smečka psů * Las Termas * Catamarca, Cuesta de Zapata * Belén *  Pravděpodobnost v Miraflóres * Los Angeles * Policie * La Pampa de la Viuda * Slon * Chepes Viejo * V Quines * Niňa Paula, Niňa Clavera * La Falda * Pampa de Olaen * La Candelária jezuitský klášter * El Mirador *  Tanti * La Bolsa * Mina Clavero * Los Duraznitos * Kde rostou Neughuberi * La Punta * La Toma *  Okolí Villa Praga * El Guanaco del Morro * Monte Grande * Den odletu * The End

 

Sklípkanka versus Martin

 

     Jak říká můj bývalý žák…..pokud chceš pochopit některé věci, musíš znát historii. Tak fajn strana 236, kapitola první, titul Lovci v pravěku. K přesnějšímu pochopení dané situace, historii okořeníme trochou genetiky, přikapeme psychologické teorie, neopomeneme zmapovat deprivace z dětství, hodit do sebe flašku trpělivosti a bejt vybavený smyslem pro humor. Chlapi lovili, loví a budou lovit cokoliv a kdekoliv. Chlap = lovec. Martin =lovec.

      Opouštíme Zapalu, jedeme asi stovkou, paprsky zapadajícího slunce zapůjčily asfaltové silnici stříbrolesklý nádech. Soumrak, doba jako stvořená k lovu. Sleduju krajinu po pravé straně, kde vítr honí po poli za vesnicí igelitové tašky. Svištění brzd, okénkem jsem nevylítla a nikdo není přejet. Mezi tím, co vyhodnocuju situaci, Martin popad foťák a maže ke krajnici. Sklípkan. Tak ten už 150 miliónů let vypadá stejně. Na spodní straně chodidla má chlupy a na nich ještě slabší chlupy, dobrý na lezení po skle. Na hlavohrudi má klepítka, vedle klepítek chapadla……hmmm jseš samec nebo samice? Hele promiň, žádný koule na konci chapadel nevidím, tak budeš holka. Pokud jsi kluk, máš ty koule nabitý semenama nosit stále a ne jen v době, kdy hledáš samici a chceš se pářit.

  

 

      Ty jo, nemachruj tady se snovacíma bradavkama, z těch vláken stejně neidentifikuju tvoje pohlaví. Nešťouchej do něj Martine!!  Pavouk zaujmul obranné postavení, vzpřímil hlavohruď, roztáhl klepítka…….hele první varování…..lovec, provokatér zkouší, zda pavouk má natrénovanou druhou fázi útoku. Má….vrhá se na klacík a kousne. Hahaha  pavoučí kousnutí není pro člověka nebezpečné. Kdybys tušil, že některé druhy se brání tak, že nastaví zadek proti nepříteli, vytrhávají si chloupky a vrhají je na narušitele, tak bys kromě kaktusů hledal i sklípkany.

     Musím zapřemýšlet, jak bych jako manželka lovce měla ohodnotit jeho……no jeho úžasné schopnosti. Už to mám. Důležitou informací, to byl největší žijící sklípkan. Jméno Theraphosa blondi, rozměry délky těla 9,5 cm, rozpětí nohou 26 cm. Víte proč chlapi nechtěj dospět? Nejsou si jisti, zda by i oni tak  jako sklípkani po dosažení dospělosti nemuseli žít jen 3 roky.