O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Argentinské pohledy (2008) - Petra

 

Kapitoly

My dva * Pohled do krajiny * Původní obyvatelé,oko astrologa * Trochu historie * Život v Argentině *  Argentina a umění * Jídlo a pití * Startujeme * Kdo podojil tu krávu * Akce tepláky * Atlantický oceán * Vidět hada * Ty jseš ale kostra * Smrad nenafotíš * Peninsula Valdés * Duhová kulička * Zabili krávu *  Aurakárie * Sklípkan vs. Martin * U tří černých křížů * Tam kde R je Š * Walle de la Luna * Cuesta de Guanchin * Smečka psů * Las Termas * Catamarca, Cuesta de Zapata * Belén *  Pravděpodobnost v Miraflóres * Los Angeles * Policie * La Pampa de la Viuda * Slon * Chepes Viejo * V Quines * Niňa Paula, Niňa Clavera * La Falda * Pampa de Olaen * La Candelária jezuitský klášter * El Mirador *  Tanti * La Bolsa * Mina Clavero * Los Duraznitos * Kde rostou Neughuberi * La Punta * La Toma *  Okolí Villa Praga * El Guanaco del Morro * Monte Grande * Den odletu * The End

 

Belén

 

     Info centra patří k turistickému minimu v mnoha zemích. Našinec si představuje budovu, kde po otevření dveří může od někoho dostat právě tu informaci, kterou potřebuju ke svému cestování po zemi, kde právě je.

     V Argentině, hlavně v jižní části země, dochází díky turistickému zájmu o tyto oblasti k budování nových info center. Paradoxem je, že centra stojí na mnoha místech, ale do dnešních dnů nebyla probuzena k životu. Cedule info , a nikdo nikde.

  

     Vždy se na tyto fórky nachytáme. Belén se stává prvním info centrem po cestě k severu, kde vezmete za kliku a není zamčeno. Jsem dost překvapena, protože se nejedná o prostor, kde za stolem sedí pracovník info centra a za ním je stojan s vyrovnanými brožurami. Jde zároveň i o galerii místních řemeslníků, kteří zde prezentují a nabízejí své výrobky. A ta dáma, kterou srdečně zdravíme, je  člověkem, který zastupuje cech místních umělců a skutečně má příchozím co ukázat.

       Nejenže ví, jak vlnu od místních chovatelů lam zpracovat, ale vypráví o lamách, vlně a všech výrobcích s přehledem odborníka. Prostě tu jen tak nesedí a nebloumá očima po zdech budovy, ale chopí se vřetena a ukazuje, jak vlnu umí spřádat. Docela to dělá všechno tak, jak chtěl náš krteček, ale bez pomocníků…souká, tká, ušije a ještě nějaký ornament vyšije. Radost se na ni dívat.

Kromě všeho mne zajímá na zdi visící zarámovaná modlitba.

 

 

ARTESANO

Herentia de tiempo pasado

que la llevas muy adentro,

y  que aflora por tus manos

por eso te llaman artesano.

 

Atesoras en tu ser

 una inmnesa sensibilidad

que la demuestra trabajando

con gran habilidad.

 

Agiles tu manos, semejan

al movimiento de mariposas,

cuando contentas se posan

sobre una perfumana rosa.

 

Con qué calidez acaricias

una obra terminada,

es satisfacción bien sentida

es la razón de tu vida.

 

Admiro tu calidad humana

tu sencillez y humildad,

sos artesano en el tiempo

orgullo de la Humanidad.

 

 

     Hezká co? Modlitba řemeslníků. Snažím se porozumět. Říká se v ní něco v tom smyslu, že odkaz časů minulých je v srdci a rukou řemeslníka. Není úžasné, jak pohyby rukou přirovnávají k pohybům motýlích křídel? No a když je výrobek hotový, tak to první teplé pohlazení…….cítit se a být šťastným je důvodem k životu.

    Obdivování lidských dovedností, jednoduchost……pokora k řemeslu…..řemeslníci v čase jsou pýchou lidstva……     Martin pokaždé, když se dívám a obdivuju každý výrobek, říká: to není kýč. A má pravdu. To co vyrobí, je k používání a o estetickém premianství a citlivosti místních řemeslníků není pochyb.