O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Argentinské pohledy (2008) - Petra

 

Kapitoly

My dva * Pohled do krajiny * Původní obyvatelé,oko astrologa * Trochu historie * Život v Argentině *  Argentina a umění * Jídlo a pití * Startujeme * Kdo podojil tu krávu * Akce tepláky * Atlantický oceán * Vidět hada * Ty jseš ale kostra * Smrad nenafotíš * Peninsula Valdés * Duhová kulička * Zabili krávu *  Aurakárie * Sklípkan vs. Martin * U tří černých křížů * Tam kde R je Š * Walle de la Luna * Cuesta de Guanchin * Smečka psů * Las Termas * Catamarca, Cuesta de Zapata * Belén *  Pravděpodobnost v Miraflóres * Los Angeles * Policie * La Pampa de la Viuda * Slon * Chepes Viejo * V Quines * Niňa Paula, Niňa Clavera * La Falda * Pampa de Olaen * La Candelária jezuitský klášter * El Mirador *  Tanti * La Bolsa * Mina Clavero * Los Duraznitos * Kde rostou Neughuberi * La Punta * La Toma *  Okolí Villa Praga * El Guanaco del Morro * Monte Grande * Den odletu * The End

 

Slon

  

  

     Někdo řekl: Viděl jsem kolibříka……někdo zase bílého slona. Možná nesmysl, možná pravda. Bílého slona jako první měla vidět královna Mája, která rodila a slon jí donesl lotosový květ. A od těch dob je prý slon symbolem moudrosti a čistoty, v jiných zemích přináší štěstí. A co ten sloník  v Malanzanu? To je takový zvláštní slon. Jeho podobu si ztvárnila příroda sama, sama na skále za kostelem. Každý, kdo opouští toto místo, ho může vidět. Ale musí být pěkně všímavý, nebo rozumět místním laskavým lidem a nechat si od nich ten jejich zázrak přírody ukázat.

      Je roztomilej. Asi tak jako kluci u místní hospody, kteří se mě zeptali, zda jsem vdaná. Prstýnek sice nemám, ale jsem a to už pěkně dlouho. Jsem ženatý, ozval se ten, který mi připadal jako tichá voda. Kluci se začali uchechtávat. Tato nevinná hra na otázky a odpovědi se dá brát jako malá lekce procvičování si jazykových dovedností a zároveň i jako sociologický průzkum místní omladiny. U nás i tady, stejná banda, samé srandičky.

 

 

      Martin ještě nedopil pivko, a tak jdu pozdravit skupinu muzikantů sedících za hospodou pod velkým košatým stromem. Lákají mě rytmy jejich kytar. Hrajou brazilskou muziku. A fakt jim to šlape.

     Kdo viděl toho kolibříka? Přece Martin, vloni, když tu byl. Na jeho slova jsem myslela už dlouhou dobu a moc jsem si přála toho mrňouse uvidět. Slon je k nedaleké skále připoután už věky a uteče jen pohledu nepozorného diváka. Uvidět kolibříka na několik vteřin, to se nestává často. Jen ti trpěliví a pozorní mají to štěstí. Jó štěstí, vždyť jsem viděla  před tím bílého slona,  slona, co …….kdo ví, jak je to se štěstím.

     Dnes jsem měla štěstí vidět kolibříka. Rozhodla jsem se vylézt na jiný kopec, než šplhal Martin. Sluníčko se opírá o vrcholek kopce, je pěkné dusno, ale mně se nechce mazat zase zpět dolů někam do stínu.

       Sedím na kamenu a cítím silnou vůni. Co je to za květinu? Nevím, v těchto kytkách se nevyznám. To byla sekunda. Byl malinkatej, kovově modrej lesk. Martineeeeeee!!!!! Viděla jsem ho, byl tady. Kolibřík.  Možná ten nektar z bílé květiny ho sem přilákal. Možná ne. Květinou byla ………vůbec ne žádná Tilandsie Lorenziana, jak mi bylo původně řečeno, ale Tilandsie Xiphioides. Lumča se pustil znovu do hledání poslal název tento. Lorenziana……to jí slušelo víc……